Włoskie innowacje na targach Plast

Włoskie innowacje na targach… Odbywające się co trzy lata targi Plast w Mediolanie to jedna z ważniejszych imprez targowych nie tylko w skali Starego Kontynentu, lecz także całego świata. Na targach tej rangi jak zwykle nie zabraknie nowości. W poniższym przeglądzie prezentujemy trzy propozycje włoskich producentów, nieco może mniej znanych w Północnej Europie.

Firma Friul Filiere Spa należy do światowej czołówki w dziedzinie wytłaczania i ozdabiania tworzyw termoplastycznych. To jedna z niewielu firm dostarczających kompletne projekty wytłaczania profili i rur z tworzyw sztucznych i zajmująca się realizacją kompletnych zakładów produkcyjnych pod klucz, przeznaczonych do produkcji profili specjalnych. W Mediolanie obejrzeć można dwa główne projekty Friul Filiere.

Pierwszy z nich to kompletna linia do wytłaczania mikrorurek oraz wiązek mikrorurek do budowy mikrokanalizacji światłowodowych. Profile mikrorurek stosowane są w rurze kanalizacji teletechnicznej, gdzie zamiast tradycyjnie pojedynczego kabla światłowodowego stosuje się pakiet mikrorurek, do których wprowadzane są światłowody. Dzięki zastosowaniu takiego pakietu otrzymuje się rozwiązania o zmniejszonych wymiarach, zwiększonej pojemności i wyższej elastyczności. Dodatkowo jest możliwość stopniowego dokładania mikrokabli w miarę zwiększania potrzeb.

Technologia produkcji składa się z dwóch etapów. W pierwszym produkowana jest pojedyncza mikrorurka w zadanym wymiarze i kolorze oraz nawijana jest na bębny. W drugim etapie następuje powlekanie wiązki kilku mikrorurek w wyniku czego otrzymuje się gotowy mikrodukt o zadanym układzie rurek i wymiarach. Produkcja przebiega w sposób całkowicie automatyczny. Ponieważ dla zapewnienia maksymalnej efektywności produkcji proces powlekania wiązki rurek nie może być przerwany, linie wyposażone są w automatyczną zgrzewarkę do rurek umożliwiającą wymianę bębnów z mikrorurkami bez zatrzymania produkcji.

Friul Filiere


Drugi projekt Friul Filiere to innowacyjny system tanich domów do szybkiego montażu bazujący na systemie profili wykonanym z materiałów odpadowych w tym z recyklingowych tworzyw sztucznych. System ten jest odpowiedzią na stale rosnące potrzeby socjalne i problem bezdomności i przeznaczony jest dla mniej zamożnych odbiorców. W wyniku analizy dostępnych rozwiązań firma Friul Filieredoszła do wniosku, że na rynku nie ma systemu, który spełniałby łącznie kilka warunków - tanie elementy konstrukcyjne byłyby wykonywane z materiałów recyklowanych, montaż domu jednorodzinnego całorocznego można byłoby wykonać w czasie 4 dni przy użyciu podstawowych narzędzi ręcznych, bez użycia ciężkiego sprzętu i trudno dostępnych elektronarzędzi, a elementy posiadałyby małą objętość i wagę, co umożliwiałoby wysyłkę towaru na duże odległości przy minimum nakładów. Tymczasem istotą systemu Friul Filiere jest możliwość uzyskania wymienionych zalet dzięki wykorzystaniu opatentowanych profili komorowych wykonywanych z materiałów odpadowych. Profil, który może zostać użyty zarówno do budowy ściany, stropu, jak i dachu, składa się z paneli zewnętrznych oraz z wsuwanych w nie żeber.

Oprócz dwóch wymienionych prezentacji Friul Filiere pokaże na targach także najnowsze modele wytłaczarek: wytłaczarkę dwuślimakową stożkową R53, wytłaczarkę jednoślimakową Omega 80 oraz koekstruder U30.

Czytaj więcej:
Targi 1252

brak
 

Linie do wytłaczania profili i rur, linie do kompandowania, linie do recyklingu, linie do produkcji mieszanek gumowych, linie do przetwórstwa gumy.

Polska

Reportaże

Forum