Wódka w opakowaniach z PET

Wódka w opakowaniach z PET
Było już piwo w butelkach PET, potem wino, a teraz przyszedł czas na sprzedaż wódki w tego rodzaju opakowaniach.

Koncern alkoholowy McCormick Distilling oraz producent opakowań firma Amcor przygotowały właśnie projekt butelki PET, do której będzie rozlewana wódka. To już druga przygotowana wspólnie butelka PET dla wódki. Pierwsze prezentowaliśmy w ubiegłym roku Amcor wyprodukował butelkę PET z uchwytem.

Owocem wzajemnej kooperacji obydwu przedsiębiorstw jest półlitrowe opakowanie wykonane w całości z PCR (ang. post - consumer recykling), czyli tworzywa PET pochodzącego z recyklingu poużytkowego. To duże osiągnięcie koncernu Amor, bo do tej pory producenci wykorzystujący do tworzenia swoich opakowań materiał pokonsumencki z recyklingu produkowali opakowania tylko częściowo oparte na PCR.

Tym razem jednak ten składnik stanowi 100 proc. butelki. Takie rozwiązanie ma swoje praktyczne zastosowanie także pod względem środowiskowym. Oto bowiem ślad węglowy, czyli ilość gazów cieplarnianych wyprodukowanych bezpośrednio i pośrednio w wyniku działalności człowieka zwykle wyrażana w tonach CO2, jest przy wykorzystaniu PCR o 60 proc. mniejszy niż miałoby to miejsce w wyniku sięgnięcia po oryginalny PET.

Oczywiście różnice jeśli chodzi o materiał, z którego wykonano butelkę muszą być też w samym jej wyglądzie. Tutaj zdaniem twórców przewaga w przejrzystości opakowania jest zdecydowanie po stronie butelek wykonanych z tradycyjnego PET. Inne różnice dotyczą też zastosowanych zamknięć. Do tej pory zakrętki do wódki były wykonywane z polipropylenu. Teraz jednak dla butelek z PCR zrobiono je z polietylenu wysokiej gęstości. Uznano bowiem, że polipropylen nie powinien być stosowany w opakowaniu, które w całości pochodzi z tworzywa z recyklingu.

Wpisz tytuł dla obrazu