Wojciech Pawlikowski: A gdzie miejsce na d2w?

Wojciech Pawlikowski: A gdzie…
Gazeta Krakowska poinformowała, że pomimo iż w Krakowie od pięciu lat działa wybudowana za 13 mln zł nowoczesna sortownia, to segregacja odpadów w mieście wciąż kuleje.

Większość krakowskich śmieci trafia na wysypisko, którego pojemność stale się kurczy. Jeśli w gospodarce odpadami nic się nie zmieni, za kilka lat utoniemy w śmieciach. Rok temu krakowscy urzędnicy zabrali się za przekonywanie mieszkańców do segregacji. I choć liczba śmieci trafiających do sortowni zwiększyła się z 11,5 do 20 tys. ton, to i tak ilość taka nie jest zadowalająca.

W większości krakowskich spółdzielni mieszkaniowych nadal nie ma żółtych pojemników, do których można wrzucać szkło, tworzywa, papier i metal. Dzieje się tak, bo zdaniem Gazety Krakowskiej, prezesi spółdzielni albo nic nie wiedzą o żółtych pojemnikach, albo są zniechęceni kłopotami związanymi z segregacją. Chcą więc zmusić zarządców nieruchomości, by w śmietnikach ustawili żółte pojemniki. Wraz z nowelizacją ustawy o odpadach, wprowadzony będzie obowiązek segregacji. Kto nie będzie segregował, poniesie dotkliwe kary.

Wojciech Pawlikowski


- A gdzie pojemniki na torby biodegradowalne? – pyta Wojciech Pawlikowski, z firmy Ecoplastic Technologies (na zdjęciu). I dorzuca jeszcze kilka innych wątpliwości w związku z przywołaną sytuacją. - Skoro zbieramy plastik do recyklingu to oznacza to, że będziemy mieć tani surowiec do produkcji nowych wyrobów, takich jak siatki. Nie wymagają one bowiem najwyższej jakości surowca. Wypełnimy tym samym lukę na rynku recyklatu w Polsce. Aktualnie recyklat często jest importowany, w tym z Chin i jest on bardzo niskiej jakości.

Gdzie miejsce na d2w? Powyższe działania to proces. Torby nie są tylko udziałem miast, są często zabierane poza nimi. Tworzywa to w końcu nie tylko torby, często odpady z produktów FMCG i rynku przekąsek. Trafiają do miejskich koszy jako odpad zmieszany. Finalnie i tak pewna ilość odpadów trafia na wysypisko, np. laminaty, butelki z różnymi etykietami, produkty mocno zabrudzone – argumentuje Wojciech Pawlikowski. - One wszystkie powinny być produkowane z d2w. W Polsce jednak nie ma póki co miejsca na produkty kompostowalne, są one bezużyteczne. Tymczasem wprowadzenie systemu recyklingu brak podstaw do ich wprowadzenia jeszcze umacnia.

Ecoplastic Technologies jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce technologii d2w do tworzyw sztucznych, powodującej proces ich oksy-biodegradacji. Prowadzi także działania promocyjne i edukacyjne na temat oksy-biodegradacji, czyli rozkładu tworzyw sztucznych pod wpływem prodegadantu d2w.


brak
 

Dodatki do produkcji oksybiodegradowalnych (oxobiodegradable) miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych, dodatki antybakteryjne, antygrzybiczne, różna postać

Polska