Współpraca firmy Rafako z PKN Orlen

Firma Rafako współpracuje z koncernem PKN Orlen. Spółka z Raciborza zbuduje dla Orlenu kocioł odzyskowy na instalacji krakingu katalitycznego. Wartość kontraktu wynosi 49 mln zł.

Kraking jest to proces technologiczny stosowany w celu przerobu ciężkich frakcji ropy naftowej. Polega na inicjowaniu kontrolowanego rozkładu długich węglowodorów alifatycznych zawartych w ciężkich frakcjach otrzymywanych w procesie rafinacji ropy naftowej, na związki o krótszych łańcuchach węglowych, takich jakie występują w benzynie i oleju napędowym. Reakcje chemiczne zachodzące w czasie krakingu sprowadzają się do pękania pojedynczych wiązań chemicznych z wytworzeniem wolnych rodników. W wyniku wtórnych reakcji wytworzonych wolnych rodników oprócz węglowodorów alifatycznych o krótkich łańcuchach powstaje też m.in. metan. Kraking może być inicjowany katalitycznie. Przebiega wtedy w temperaturze ok. 400 st. C w obecności katalizatora, pod zwiększonym ciśnieniem.

Podpisana kilka dni temu przez Rafako i Orlen umowa dotyczy budowy w systemie „pod klucz”. Chodzi o zaprojektowanie, dostawę i montaż kotła odzyskowego na instalacji krakingu katalitycznego. Jego zadaniem będzie schładzanie gazów technologicznych powstających w trakcie eksploatacji instalacji technologicznych w PKN Orlen. - Choć do tej pory wyprodukowaliśmy wiele kotłów odzyskowych, ten jest jedyny w swoim rodzaju. Kocioł będzie miał specjalną konstrukcję, dostosowaną do specyficznych potrzeb. Trafią do niego gazy technologiczne wytworzone w innym miejscu. Wcześniej, po oczyszczeniu, były utylizowane w kotle starej konstrukcji produkcji japońskiej, który nie mógł już być dalej eksploatowany. Teraz nowe rozwiązanie poprawi sprawność energetyczną całego układu, zaś para wytworzona w kotle będzie generowała energię poprzez turbinę jak również będzie stosowana do celów technologicznych w Orlenie - mówi Krzysztof Burek, wiceprezes i dyrektor handlowy Rafako.

Oferta raciborskiego producenta kotłów została wybrana w przetargu. Jest to kolejny kontrakt realizowany przez Rafako dla PKN Orlen. Poprzednie dotyczyły budowy „pod klucz” kotła dla zakładowej elektrociepłowni wyposażonego, jako pierwszy w Polsce, w instalację katalitycznego odazotowania spalin. Termin zakończenia prac związanych z montażem kotła odzyskowego zaplanowany jest na jesień 2010 r. Parametry techniczne kotła to: 39 t/h, ciśnienie pary 4 MPA, temperatura 400 st. C.

Czytaj więcej: Inwestycje 716Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże