Wzrośnie produkcja opakowań z tektury falistej

Wzrośnie produkcja opakowań…
Oficjalna inauguracja nowej linii produkcyjnej odbyła się w maju w zakładach firmy Stora Enso w Ostrołęce. Nowa maszyna MP5 produkuje lekkie opakowania kartonowe wyłącznie z włókien pochodzących z odzysku, a jej wydajność wynosi 455 tys. ton produktu rocznie. Koszt inwestycji wyniósł 285 mln euro.

Przedstawiciele firmy podkreślają, iż dzięki inwestycji w sieć punktów zbiórki papieru makulaturowego, elektrowni bazującej w ponad połowie na biopaliwach oraz energooszczędności nowej maszyny zakłady w Ostrołęce staną się wzorem efektywności i jakości produktowej.

System zbiórki makulatury przez Stora Enso w Polsce opiera się na sieci stacji zbiorczo-sortujących rozsianych po całym kraju. Surowiec jest starannie sortowany, a następnie transportowany do Ostrołęki, gdzie przetwarza się go w nowe opakowania kartonowe.

Jak zauważają przedstawiciele Stora Enso, zapotrzebowanie na nowoczesne, lekkie opakowania z tektury falistej rośnie szybko. Przewiduje się wzrost tego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej o ponad 5 proc. rocznie.

- Niektórym makulatura kojarzy się jedynie z kolorowymi śmieciami, ale to właśnie ten surowiec napędza wielkie maszyny wytwarzające papiery do produkcji tektury falistej - powiedział Jerzy Janowicz, dyrektor zakładów w Ostrołęce. - Prawdziwy recykling to coś więcej niż tylko sortowanie. Polega on na tym, że z surowców wtórnych powstają w pełni funkcjonalne nowe produkty.


brak
 

Stora Enso Polska jest filią koncernu Stora Enso, odpowiedzialną za sprzedaż wszystkich jego produktów na rynku polskim.

Polska