Wzrost znaczenia VPK Packaging na polskim rynku opakowaniowym

Belgijski koncern opakowaniowy VPK Packaging Group rozszerza swoją działalność w naszym kraju. Firma ma już zakłady Wrześni, Żyrardowie oraz Świeciu, a teraz w Skarbimierzu na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej chce uruchomić zakład produkcji papieru i tektury falistej.

Notowany na brukselskiej giełdzie Euronext koncern VPK Packaging Group działa w sektorze opakowań tekturowych i w 32 fabrykach w 10 krajach Europy zatrudnia blisko 2,5 tys. osób. Koncentruje się na produkcji tektury falistej i litej. W naszym kraju w jej skład wchodzi m.in. firma Aquila z Wrześni, która wytwarza i sprzedaje tekturę falistą w arkuszach. Inną firmą z grupy VPK Packaging Group jest Corex z siedzibą w Świeciu. Jest on producentem tulei papierowych zwijanych spiralnie i równolegle oraz kątowników tekturowych, folii i produktów giętkich. Także w Żyrardowie mieści się zakład opakowań. Jest to dawny Ondulys Polska.

Najnowsza inicjatywa VPK Packaging Group to budowa zakładu w Skarbimierzu. Powstanie fabryka produkująca papier i tekturę falistą. Koszt inwestycji to 425,6 mln zł. W ramach projektu papierni planowane jest wytwarzanie papieru z surowców wtórnych o gramaturze od 70 do 140 g/mkw. Przewidywana zdolność produkcyjna papierni wynosić będzie 250 tys. ton rocznie, natomiast przewidywana zdolność produkcyjna zakładu tektury falistej to 70 tys. ton w skali roku. Przewidywane zatrudnienie to co najmniej 170 pracowników.

Czytaj więcej: Inwestycje 714