Z wizytą w holenderskiej firmie Euro Mouldings


Dzięki temu olej obiegający hydraulikę chłodzony jest teraz wodą o temperaturze 32 st. C. Przez prawie cały rok udaje się osiągnąć optymalny poziom, wykorzystując jedynie temperaturę zewnętrzną. Na dachu fabryki ustawiono chłodnicę zewnętrzną typu gwk hermeticool o mocy 150 kW. W upalne dni włączane są dodatkowo spryskiwacze powietrza, których działanie opiera się na właściwościach absorbowania energii przez zroszone powietrze. Formy są chłodzone do temperatury 10 - 12 st. C. Także w tym przypadku do chłodzenia wykorzystywane jest powietrze zewnętrzne. Firmie udaje się osiągnąć 360 kW mocy chłodniczej. Uzyskanie takiej wartości jest możliwe tylko dlatego, że przedsiębiorstwo zdecydowało się na kombinację kondensatora i chłodnicy zewnętrznej.

Przy temperaturze zewnętrznej poniżej 5 - 6 st. C firma w pełni wykorzystuje chłodzenie powietrzem zewnętrznym. W pozostałych przypadkach system ustawiono tak, że najpierw stosuje się chłodzenie zewnętrzne, a resztę mocy chłodzenia uzupełniają dwa kompresory o maksymalnej mocy 260 kW i maksymalnym obciążeniu 70 proc. Warto wiedzieć, że chodzi tu o bardzo wydajne kompresory tłokowe i ślimakowe. Pompy natomiast tłoczą jedynie taką ilość płynu, ile w danym momencie potrzebują maszyny. Odbywa się to automatycznie. Zaprezentowane rozwiązanie pozwala na osiągnięcie jeszcze większych oszczędności.

Arjen Carol, kierownik zakładu firmy Euro Mouldings

- Ilość zaoszczędzonej przez nas energii obliczyliśmy na 47 proc. Czekamy jeszcze na empiryczną weryfikację tych danych. Nie mamy ostatecznych wyników, ale instalacja pracuje bez zarzutu i wszystko wskazuje na to, że osiągniemy spodziewaną wartość - tłumaczy Arjen Carol.

Jego zdaniem wielkość tę można przełożyć na kilkadziesiąt tysięcy euro w skali roku. W ten sposób poniesione koszty szybko się amortyzują. Carol przyznaje też, że należy również uwzględnić dotację energetyczną, która pokrywa 11 proc. wszystkich kosztów. Po podliczeniu wszystkich faktorów, koszty chłodzenia zewnętrznego oraz automatycznej regulacji pomp zwracają się po upływie 2 - 2,5 roku. - Jak widać wydane pieniądze szybko do nas wracają - cieszy się kierownik zakładu Euro Mouldings.

Dostawca prezentowanego systemu, niemiecka firma GWK jest wiodącym producentem termoregulatorów maszyn chłodzących i centralnych systemów chłodzenia. Od 40 lat zaopatruje rynek i jako dostawca wszystkich rozwiązań jest sprawdzonym partnerem w dziedzinie termoregulacji, chłodzenia, konfekcjonowania wody chłodniczej i techniki narzędziowej. Prawidłowe dobranie komponentów z palety oferowanej przez GWK umożliwia znalezienie najbardziej optymalnych rozwiązań dla klienta pod kątem energooszczędnej pracy i ochrony środowiska naturalnego. Zakład produkcyjny GWK mieści się w miejscowości Kierspe. Firma zatrudnia 270 osób.

Kamilla Kuropatnicka z firmy P3Solutions

GWK funkcjonuje również na polskim rynku. Od października ubiegłego roku reprezentowany jest przez wrocławską firmę P3solutions. Oprócz dostawy sprzętu, P3solutions jako wyłączny przedstawiciel GWK, oferuje fachowe poradnictwo techniczne w zakresie automatyzacji produkcji, pomoc w obliczaniu zapotrzebowania na moc chłodniczo - termoregulującą i w obliczaniu całego kosztu produkcji.

Z działalnością i ofertą P3solutions będzie można zapoznać się w Kielcach podczas zbliżających się targów Plastpol. Firmę będzie można znaleźć w hali B, na stoisku 29.

Czytaj więcej: Technologie 459 Innowacje 302