Zaawansowane technologicznie włókna PET z recyklingu

Zaawansowane technologicznie…

Spośród 400 milionów ton tworzyw sztucznych produkowanych każdego roku na całym świecie, zbyt wiele wciąż trafia środowiska naturalnego. Firma Unifi, Inc., jeden z wiodących na świecie producentów wysokowydajnych włókien syntetycznych, w tym pochodzących z recyklingu, postanowił zmierzyć się z tym globalnym problemem.

Firma zbiera odpady tworzyw sztucznych, głównie pokonsumenckie butelki PET i przekształca je w Repreve, wysokowydajne włókno z recyklingu. Trzy rozdrabniacze z serii Micromat firmy Lindner pracują w trybie 24/7/365, aby zapewnić optymalne rozdrobnienie odpadów tworzyw sztucznych na potrzeby dalszych procesów.

Temat recyklingu cieszy się ostatnio ogromnym zainteresowaniem mediów. Wyższe wskaźniki recyklingu, ulepszone systemy zbiórki i bardziej wydajne zakłady przetwórcze pomagają podnosić poziom ponownego wykorzystania odpadów tworzyw sztucznych.

Wciąż pozostaje jednak wiele do zrobienia, a wiele tworzyw nadal nie jest poddawanych recyklingowi. Unifi do tej pory przekształciła 35 miliardów plastikowych butelek w opatentowane włókno Repreve. Technologia Unifi zapewnia, że tworzywa sztuczne powracają do cyklu dóbr konsumpcyjnych jako cenny surowiec i promuje zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Kiedy w 2018 r. firma szukała odpowiedniego partnera do wdrożenia wydajnego procesu rozdrabniania, wybrała rozwiązania austriackiego producenta maszyn Lindner. Obecnie trzy maszyny Lindner Micromat 2000 przygotowują odpady z tworzyw sztucznych i tekstyliów do wytłaczania, przędzenia i wreszcie nawijania włókien, które następnie wykorzystywane są przez niektóre z najbardziej znanych marek na świecie, takie jak np. Williams-Sonoma Inc, Levi's i Toms Shoes.

lindner-c-repreve-lindner-backpack-west
Jako firma działająca zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, Lindner kładzie nacisk na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu w produktach dla pracowników, takich jak plecak Lindner czy kamizelka Lindner. Włókno z recyklingu Repreve ma wyjątkowy status - nie tylko ze względu na fakt, że w procesie produkcji wykorzystywana jest technologia Lindner.

Scott Trivette, kierownik operacyjny Repreve Recycling Centre and Future Innovation Centre w Yadkinville w Północnej Karolinie, opisuje relacje z Lindner jako "świetne partnerstwo, którego potrzebujemy ze względu na nasz model operacyjny 24/7/365. Dostawca, który może być dla nas dostępny tylko w godzinach od 9-tej do 17-tej, po prostu się w naszym przypadku nie sprawdza. Potrzebujemy odpowiedzi w ciągu godzin, a nie dni, a Lindner z centrum w Statesville, NC jest zawsze do naszej dyspozycji".

Wydajność przede wszystkim

Rozdrabniacze Lindner z serii Micromat zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o wymaganiach recyklingu pokonsumpcyjnych odpadów tworzyw sztucznych. Urządzenia te posiadają mocne silniki o wysokim momencie obrotowym, które zapewniają wydajne rozdrabnianie. Maszyny zostały tak zaprojektowane i zbudowane aby jak najefektywniej zoptymalizować czas pracy i zminimalizować przestoje konserwacyjne. – Firma Unifi znalazła idealne rozwiązanie w technologii i usługach Lindner; maszyny tego producenta pozwoliły nam zminimalizować przestoje i zmaksymalizować przepustowość całego zakładu, co jest niezbędne przy średniej produkcji 700 ton tworzyw tygodniowo - podsumowuje Scott Trivette.

lindner-c-micromat-unifi-inc
W Unifi, Inc. trzy urządzenia Lindner Micromat 2000 pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku, przygotowując odpady z tworzyw sztucznych i tekstyliów do wytłaczania, przędzenia i ostatecznie nawijania włókien.