Zapraszamy do lektury nowego numeru PLAST ECHO

Zapraszamy do lektury nowego…

Druk lipcowego numeru miesięcznika „Plast Echo” za nami. Dzisiaj magazyn powinien być już u Czytelników. Co można w nim znaleźć?

W ostatnim czasie temperatura otoczenia znacznie wzrosła i wreszcie wszystko zaczęło powoli odmarzać. Nawet branża targowa, o czym mówi Filip Bittner, wiceprezes Grupy MTP. Co prawda pogoda jest wciąż kapryśna, na zachodzie trzaska a na wschodzie dudni, więc możemy spodziewać się że w połowie lipca będzie bardzo gorąco. I to jest zapewne dobra wiadomość dla branży PET, która z utęsknieniem wyczekuje fali upałów wiedząc, że naród opróżni sklepowe półki z napojów butelkowanych. Sytuację związaną z branżą przybliża Michał Skonieczny, prezes firmy WIP, producenta opakowań PET.

Politereftalan etylenu to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, z którymi stykamy się na co dzień. Jest wszechobecny. Czy oznacza to, że stał się zmorą naszych czasów? A może jest wręcz przeciwnie? Nad tymi pytaniami zastanawia się Marta Lenartowicz-Klik.

Dla producentów butelek zmiany zachowań konsumenckich mają istotne znaczenie. Odczuli to zresztą na swojej skórze przez ostatnie obostrzenia. Dotychczasowe tendencje zakupowe i nawyki konsumowania napojów „w biegu” zaniknęły, co doprowadziło do frustracji tego środowiska, jak pisze Susan Mair, analityczka z ICIS.

gory-pet-123x82mm-cmyk300dpi

Bez napojów gazowanych w opakowaniach z PET-u przeżyjemy, jednak bez wody z kranu nasza cywilizacja bardzo szybko cofnęłaby się do epoki kamienia. O tym, jaką rolę pełnią tworzywa sztuczne w dostarczaniu wody pitnej, mówi Piotr Falkowski ze Stowarzyszenia PRiK.

Uczymy się tworzyw, doceniając ich rolę i przeklinamy, widząc je wszechobecne w środowisku naturalnym. I chyba nie dość powtarzania, że same w sobie nie są one złem; są nim niezagospodarowane odpady. Branża już dawno doceniła wartość recyklatów, dopingowana w tym kierunku przez promowaną przez Unię Europejską ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Opowiada o tym Krystian Duczyc, kierownik działu wtrysku firmy ML, w rozmowie z red. Agatą Mojcner. Ważne jest, byśmy jako konsumenci również zdawali sobie z tego sprawę.

A są kraje, w których wartość plastiku jest w społeczeństwie bardzo wymierna. Do tego stopnia, że zajęły się nim organizacje przestępcze. Obecnie na terenie części państw afrykańskich obowiązuje zakaz stosowania „foliówek”, co doprowadziło do nielegalnego obrotu tym towarem – w swoim artykule pisze o tym red. Alicja Dankowska.

Bardzo prosimy o ocenę numeru:
Wypełnij ankietę

Czytaj więcej: