Zortrax rusza z ofertą akcji serii C

Zortrax rusza z ofertą akcji… Olsztyński producent drukarek 3D rozpoczyna 2 lipca publiczną ofertę 162,5 tys. akcji serii C na podstawie memorandum informacyjnego. Cena emisyjna została ustalona na poziomie 32,5 zł za jedną akcję, a spółka chce pozyskać z emisji ok. 5 mln zł. Zapisy potrwają do 7 lipca br. i są przyjmowane w domu maklerskim Ventus Asset Management S.A. Przydział akcji nastąpi 16 lipca br.

Nowe akcje trafią na rynek w dwóch transzach: transzy dla obligatariuszy oraz transzy otwartej dla wszystkich zainteresowanych. Ponad 2/3 emisji będą mogli objąć inwestorzy, którzy kupili w ubiegłym roku obligacje spółki. Na pozostałe akcje zapis będzie mógł złożyć każdy inwestor. W transzy dla obligatariuszy spółka gwarantuje objęcie 16 akcji serii C za każdą nabytą obligację. 16 sztuk akcji to również minimalny zapis w tej transzy. W transzy otwartej można się zapisać na nie mniej niż 160 akcji i nie więcej niż wynosi wielkość oferty.

- Zgodnie z naszymi zapowiedziami, poprzez emisję akcji chcemy podziękować obligatariuszom, którzy zaufali nam w początkowym okresie rozwoju spółki - mówi Rafał Tomasiak, prezes zarządu spółki. - To w dużej mierze dzięki ich środkom zdobyliśmy w ciągu roku tak silną pozycję na rynku druku 3D.

Prezes Zortraxu ujawnił, że emisja akcji serii C ma na celu pozyskanie środków pieniężnych na sfinansowanie produkcji, wprowadzenia na rynek i komercjalizacji nowej drukarki Zortrax Inventure oraz materiałów do druku 3D. Jego zdaniem, sprzedaż nowej drukarki Zortrax Inventure znacząco zwiększy dynamikę wzrostu wyników finansowych. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku spółka osiągnęła: przychody ze sprzedaży na poziomie 12,5 mln zł i zysk netto ponad 2,8 mln zł. Natomiast w I kwartale tego roku wielkość sprzedaży wyniosła już 6,9 mln zł, a wynik netto prawie 2 mln zł.

Premiera Zortrax Inventure miała miejsce 27 maja br., a jej sprzedaż ma ruszyć na przełomie III i IV kwartału br. na wszystkich rynkach, na których działa firma.

- Zortrax Inventure i komercjalizacja tego produktu to zadanie na najbliższe tygodnie - powiedział Tomasiak. - Pracujemy jednak także nad kolejnymi, coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie projektami, które aby stały się kolejnym sukcesem Zortraxa, będą wymagały dalszego finansowania. Stąd obecnie finalizujemy rozmowy z instytucją finansową, która zainwestuje kilkukrotnie większe środki. Chciałbym jednak zapewnić, że cena obejmowanych przez tę instytucję akcji nie będzie niższa niż cena w obecnej ofercie publicznej, gdyż bardzo sobie cenimy inwestorów indywidualnych, bez których nie bylibyśmy dziś w tym miejscu.

Firma Zortrax stworzyła zintegrowane środowisko druku 3D obejmujące autorską drukarkę, oprogramowanie oraz materiały do druku. Rozwiązania Zortrax rozwijane są od 2011 r. i spotykają się z uznaniem na całym świecie - firma zdobyła wyróżnienie w konkursie Design Alive Awards 2014, a drukarkę Zortrax M200 doceniła społeczność 3D Hubs przyznając jej tytuł najlepszego urządzenia typu plug&play. W kwietniu 2015 r. społeczność 3D Hubs uznała drukarkę Zortrax M200 za najlepsze na świecie urządzenie desktopowe. Zortrax był też pierwszym polskim projektem w serwisie crowdufundingowym Kickstarter.

Czytaj więcej:
Druk 3D 219
Giełda 148

Reportaże

Forum