Zrównoważone materiały z tradycją

W nawiązaniu do poprzedniego pytania: jak wyglądała i na czym polegała niedawna współpraca Polykemi z firmą Hexpol TPE, skupiająca się wokół takich tematów jak m.in. zmniejszenie śladu węglowego produktu czy zwiększenie możliwości recyklingu? Jakie wnioski wyciągnęliście do tej pory dzięki temu przedsięwzięciu?

Z firmą Hexpol TPE współpracujemy od wielu lat. Można powiedzieć, że się uzupełniamy, bo my produkujemy twarde materiały termoplastyczne, a oni elastomery termoplastyczne. Często czerpiemy ze swoich doświadczeń i pomagamy sobie nawzajem. Tym razem nie było inaczej. Projekt Materialsmart firmy Polykemi wraz z Laboratorium Materiałów Zrównoważonych Hexpol TPE, stworzyły przetestowane rozwiązania.

Obie firmy wykonały ogromną pracę w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, umożliwiając określenie śladu węglowego produktu od kołyski do bramy (PCF) i obliczenie potencjału globalnego ocieplenia (GWP) na kilogram materiału. Teraz wybraliśmy jeden konkretny projekt, podobny do tych, z którymi obie nasze firmy spotykają się bardzo często, czyli proces 2K. Zrobiliśmy to, aby zademonstrować możliwości zmniejszenia śladu węglowego produktu, zwiększenia możliwości recyklingu i optymalizacji adhazji.

Aby wprowadzić prawdziwe zmiany i zapewnić niezbędną transformację w przemyśle tworzyw sztucznych, musimy współpracować. Projekt ten polega na wykorzystaniu naszej wspólnej wiedzy w celu umożliwienia kombinacji materiałowych o najniższym śladzie węglowym i najwyższej realnej możliwości recyklingu, bez martwienia się klienta o właściwości adhazji. W tym właśnie przypadku dane PCF pokazują, że przejście z kombinacji wykorzystującej ABS na bazie paliw kopalnych firmy Polykemi, obtryskiwanej TPE na bazie paliw kopalnych firmy Hexpol TPE, na PP i TPE pochodzące z recyklingu z zawartością biocyrkularną, może dać 77% redukcji emisji CO2-e.


granules-virgin-recycled-1

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, na pewno ustaliliście już najważniejsze cele na nadchodzące miesiące. Czy planujecie w najbliższym czasie rozszerzać swoje produktowe portfolio? Jeśli tak, to o jakiego typu materiały?

Naszą specjalnością jest oferowanie klientom najlepszych rozwiązań dostosowanych do wymagań każdego indywidualnego projektu. Oczywiście staramy się powielać nasze osiągnięcia wszędzie tam, gdzie to możliwe, jednak podstawą naszego sukcesu jest produkcja materiałów "szytych na miarę". Innowacje materiałowe cały czas powstają; mamy już ponad 15 tys. receptur gotowych do adaptacji pod nowe projekty. Nasz dział badawczo-rozwojowy, laboratorium, technolodzy i chemicy nieustannie pracują nad udoskonalaniem naszych produktów i znajdowaniem nowych rozwiązań.

Co jakiś czas rozwijamy oferowaną rodzinę materiałów, wprowadzając do produkcji nowe dodatki, wypełniacze czy nawet zupełnie nowe polimery. Tak będzie i teraz, gdy zaprezentujemy na rynku nasze biocyrkularne rozwiązania z PP. W ten sposób narodzi się nowa rodzina produktów Polykemi - NATUCOMP. To posunięcie, w połączeniu z niedawno ukończoną certyfikacją ISCC Plus, zapewni naszym klientom identyfikowalność naszych materiałów biocyrkularnych.

Rozmawiała: Agata Mojcner