3,5 mld zł zainwestowali w Polsce producenci wyrobów z tworzyw sztucznych

Przedsiębiorcy zainwestowali w zeszłym roku 35 mld zł w specjalnych strefach ekonomicznych, czyli o 38 proc. więcej niż rok wcześniej, wynika z przyjętej we wtorek przez rząd informacji ministra gospodarki. Ten sam dokument pokazuje, że producenci wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy zainwestowali ponad 3,5 mld zł.

Wspomniane inwestycje dokonywano na terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych. Z rządowych informacji wynika, że w zeszłym roku spółki zarządzające strefami wydały 230 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Powierzchnia stref wzrosła o 600 hektarów do 8,164 tys. ha, a ich zagospodarowanie resort gospodarki ocenia na 74 proc.

Największy udział w inwestycjach miały spółki z kapitałem polskim i amerykańskim (po 20 proc.), w dalszej kolejności były to spółki z kapitałem niemieckim (16 proc.) i japońskim (12 proc.).

Ogromnym wzięciem cieszyły się inwestycje w branży tworzyw sztucznych. Chętniej od inwestorów z tego sektora działalność gospodarczą rozpoczynały w naszym kraju jedynie firmy zajmujące się produkcją sprzętu transportowego. One zainwestowały blisko 12 mld zł.

Choć wyniki dotyczą ubiegłego roku, to obserwacja rynku wskazuje, że w tym będzie równie dobrze. Dla potwierdzenia zainteresowana inwestycją w Polsce jest belgijska firma Lemahieu. Informacja o jej zamiarach pochodzi sprzed kilku dni. Belgowie planują kupić nieruchomość w Mławie i przeznaczyć ją pod budowę zakładu produkcyjnego. Stawiają jednak jeden warunek: teren ma być włączony do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki temu jako inwestorzy będą mogli liczyć na szereg przywilejów.

W tej chwili Lemahieu posiada w Mławie nieruchomość o powierzchni 2,9 ha, od gminy zamierza dokupić dodatkowe 0,2 ha. Na połączonym gruncie ma wznieść zakład produkujący opakowania z tworzyw sztucznych dla przemysłu RTV. W nowych halach ma być prowadzony również montaż urządzeń chłodniczych.

Wiadomo już, że plany inwestycyjne Lemahieu znalazły się w projekcie rozporządzenia w sprawie zmian granic Warmińsko Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W dokumencie zapisano m.in. zainteresowanie firmy możliwością budowy fabryki w Mławie. Rozporządzenie jest teraz konsultowane.

Suma nakładów jaką Belgowie chcą przeznaczyć na nowa inwestycję, to 12 mln zł. Pracę znalazłoby dzięki temu blisko 100 osób. Obecnie Lemahieu prowadzi już jedną fabrykę w naszym kraju. Działa ona w Kwidzynie. Belgijska firma to jeden z kooperentów koncernu LG Electronics Mława.