9thCEEPET - konferencja o rynku PET w Europie Środkowej i Wschodniej


O fenomenie, zastosowaniu i wykorzystywaniu opakowań PET, a także barierowych technologiach stosowanych w butelkach PET dla przemysłu piwnego i kosztach związanych ze stworzeniem i stosowaniem barier jednowarstwowych, blend oraz barier wielowarstwowych mówił Miles Carey, dyrektor sprzedaży firmy Kortec Europe. Jak przyznał 4 proc. bariera wielowarstwowa przynosi taki sam dopuszczalny okres magazynowania, co w przypadku blend, ale jest przy okazji 16 proc. tańsza. W swoim wystąpieniu Carey szukał odpowiedzi na pytanie jaka jest najlepsza technologia barierowa.

Trudne pojęcie "Oxygen scavangers", które oznacza środki zapobiegające wchodzenie tlenu w reakcje i znaczenie tego procesu dla branży opakowań PET przybliżył zebranym Scott Stamback, dyrektor firmy Valspar Corporation.

Na koniec pierwszego dnia obrad Bernd Esmarch z niemieckiej firmy Krones przedstawił największe zalety flagowego dla tej spółki systemu recyklingu opakowań PET tzw. Bottle-to-Bottle Recycling Systems. System ma już trzy lata i staje się coraz popularniejszy.

Drugi dzień warszawskiej konferencji był już znacznie krótszy niż pierwszy, choć i tak zaprezentowano w jego trakcie kilka ciekawych wystąpień.

Dla przykładu o interesujących trendach, które pojawiają się na europejskim, ale głównie rosyjskim rynku napojowym mówił Kevin Baker, Account Director, Alcoholic Beverages w firmie Canadean. Zademonstrował szereg informacji statystycznych, opisujących europejski i rosyjski przemysł napojowy.

Być może dominujący w tej chwili aspekt w sektorze opakowań PET omówił David Andrieux z firmy Sidel. Ten aspekt, to coraz powszechniejsze dążenie do tworzenia jak najlżejszych opakowań. Ostatnie lata pokazują bardzo duże zmagania producentów butelek PET o to, by ich butelki były jak najlżejsze, by na ich wykonanie szło jak najmniej tworzywa. Z jednej strony to odpowiedź na wyzwania ekologiczne, ale z drugiej również bardzo wymierne korzyści finansowe. Sam Sidel może pochwalić się na tym polu wyjątkowo lekką butelką NoBottle, która mieszcząc pół litra wody waży ledwie 9,9 g.

Podobne zabiegi producenci czynią także jeśli idzie o "odchudzanie" gwintów do butelek. I także ten problem znalazł ujście wśród konferencyjnych prezentacji. Za jego przedstawienie odpowiadał reprezentant firmy Husky.

Warszawską konferencję CEE PET przygotowało singapurskie Centre for Management Technology. Jest to międzynarodowe forum biznesowe, które specjalizuje się w organizowaniu globalnych, specjalistycznych konferencji poświęconych aktualnym problemom danej branży. W wydarzeniu, jako patron medialny uczestniczył też nasz serwis Plastech.pl.