Analiza sytuacji w branży maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Analiza sytuacji w branży maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych
Zbliżające się targi K 2010 w niemieckim Düsseldorfie to dobra okazja do przyjrzenia się światowemu rynkowi maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Warto dowiedzieć się w jaki sposób zmienił się on przez minione trzy lata, między poszczególnymi edycjami tej największej globalnej imprezy dla branży tworzyw sztucznych.

Światowa produkcja maszyn do tworzyw sztucznych i gumy, po trzech latach nieprzerwanego wzrostu osiągnęła wartość prawie 22 miliardów euro, ustanawiając tym samym nowy rekord. Ranking krajów producenckich otwierają Niemcy, których pozycja wciąż wydaje się być niezagrożona. Ich łączny udział w całym globalnym rynku maszyn przetwórczych to 25,4 proc. Na drugą pozycję wysunęły się Chiny. Ich aktualny udział w rynku to 19,1 proc. Tempo wzrostu chińskiego potencjału musi robić wrażenie. Jeszcze bowiem w 2004 r. producenci z największego państwa świata wprowadzali na globalny rynek 11,4 proc. obecnych na nim urządzeń. Dalsze miejsca wśród największych światowych producentów maszyn, głównie wtryskarek i wytłaczarek, zajmują Włochy (12 proc.), Stany Zjednoczone (7,2 proc.) i Japonia (6 proc.). Z dużymi stratami szczególnie boleśnie pogodzić musiała się Japonia, która jeszcze sześć lat temu mogła pochwalić się udziałem 9,7 proc.

Analiza sytuacji w branży maszyn do tworzyw sztucznych


Światowy handel maszynami do tworzyw i gumy osiągnął wartość 15 miliardów euro. Jest to wynik niemal rekordowy, choć oczywiście przed kryzysem w 2007 r. był jeszcze minimalnie wyższy. Niemieckim producentom ponownie udało się zwiększyć swój udział w rynku do 26,6 proc. Drugą lokatę zajęły Włochy (11,7 proc.), trzecią Japonia (11,3 proc.), następne zaś Chiny (8,7 proc.) i Stany Zjednoczone (5,9 proc). Wyniki te potwierdzają dość oczywista tezę, że Chińczycy sprzedają dużo, ale wartość pieniężna tej sprzedaży jest wciąż niewielka.

Warto poinformować, że Europejski Komitet Producentów Maszyn do Tworzyw Sztucznych i Gumy (EUROMAP) w 2008 r. zanotował w grupie maszyn podstawowych przyrost o 1 proc., w grupie narzędzi i form 1,5 proc. oraz w peryferiach 4,1 proc. Spadek zanotowano jedynie wśród maszyn do druku fleksograficznego na foliach. Był to spadek wartościowy o 7 proc. Europejski udział w światowej produkcji ponownie przekroczył poziom 50 proc. i w eksporcie osiągnął szczytową wartość 57 proc. Najsilniejszy na naszym kontynencie niemiecki przemysł budowy maszyn i urządzeń wyeksportował przy tym 71,8 proc. swojej produkcji i osiągnął tylko na rynkach zagranicznych prawie 4 miliardy euro przychodu.