Austriackie linie i układy kalandrujące do produkcji folii na polskim rynku

Austriackie linie i układy kalandrujące do produkcji folii na polskim rynku
Firma WRB, przedstawiciel austriackiej firmy SML z grupy Starlinger, wprowadza na polski rynek linie i układy kalandrujące do produkcji folii termoformowalnych.

Austriacka firma projektuje i wytwarza maszyny do produkcji folii elastycznych na bazie polipropylenu, PET, PA, LLDPE metodą CAST a także linie do produkcji folii kalandrowanych na bazie PP, PS, APET, PETG i PMMA. Główne kierunki produkcji z tych linii folie termoformowalne i optyczne.

Jak przedstawia się zatem zakres produkcji maszyn do folii z PET.

- Od dwóch dekad notuje sie bardzo wysoki przyrost produkcji i sprzedaży maszyn do produkcji folii kalandrowanych PET w świecie. Prowadzi to do znacznego wzrostu konkurencji wśród producentów folii. W wyniku tych zjawisk równoważny stosunek pomiędzy jakością wyprodukowanej folii a wydajnością linii staje się kluczowym czynnikiem sukcesu producenta - opowiada Michał Żółtowski, szef firmy WRB. - SML plasuje sie obecnie w czołówce producentów linii do folii kalandrowanych z PET w trzech zakresach: folii mono i trójwarstwowych z surowca pierwotnego; folii wielowarstwowych, barierowych z PA i z EVOH, PEEL z PE; a także folii na bazie 100 proc. płatka z PET w trzech warstwach.

Starlinger, wprowadza na polski rynek linie i układy kalandrujące do produkcji folii termoformowalnych.

Omawiając linie SML, należy zauważyć, że na odpowiednią jakość produkowanej na nich folii wpływ mają dwa czynniki: horyzontalna aranżacja kalandrów sprzyjająca produkcji folii z niskim naprężeniem oraz specjalna wewnętrzna konstrukcja walców kalandrujących optymalizowanych przez ostatnie 16 lat.

W ostatnich latach oczekiwania dotyczące wyposażenia linii i jakości ekstruderów i walców gładzących rosły wraz z wydajnością linii i korespondowały ze zwiększającymi sie możliwościami chłodzenia walców.

Fizyczne wymiarowanie i specyfikacja walców gładzących jest tak skalkulowana poprzez specjalny software, by można było maksymalnie optymalizować współbieżność walców i wygięcia ich osi. To natomiast umożliwia produkcję gładzonych, cienkich folii z najlepszą możliwą tolerancją grubości i prędkością linii.

- W produkcji folii z PET chłodzenie folii ma kluczowe znaczenie i następuje głównie poprzez walec środkowy. Najlepszy efekt można osiągnąć poprzez maksymalnie bliskie ustawienie dyszy i szczeliny pomiędzy walcami chłodzącymi i gładzącymi, których średnica nie może być jednak ciągle powiększana. W takim bowiem przypadku, zwiększając średnicę walca, trzeba zaakceptować kompromis pomiędzy szybkością linii a grubością folii. Aby osiągnąć wysokie wydajności linii koniecznym jest "odebranie" jak największej ilości ciepła z folii poprzez specjalny design walców, których powierzchnia ma zredukowaną do minimum powłokę zewnętrzną. Wymaga to specjalnego przygotowania i traktowania powłoki zewnętrznej walców w ich produkcji, przy jednocześnie ekstremalnie wysokich siłach działających na ich powierzchnię. Niemniej jednak takie rozwiązanie umożliwia efektywną produkcję wysoko przezroczystych cienkich folii z PET - Michał Żółtowski opowiada o zasadach działania linii i układów kalandrujących przeznaczonych do produkcji folii termoformowalnych.

Dodatkowymi cechami umożliwiającymi specjalne aplikacje są także: elektryczny napęd regulacji ustawienia szczeliny, możliwość regulacji temperatury walców do produkcji folii w wysokich temperaturach, możliwość ustawienia powierzchni kontaktu walca chłodzącego z folią, specjalna technologia napędu redukująca efekt marszczenia folii. Innym ważnym elementem ułatwiającym prace operatorów linii PET i skrócenie czasu czyszczenia jest możliwość otwierania dyszy bez konieczności zdejmowania jej z maszyny.

Czytaj więcej: Maszyny 478 Folia 291