Azoty Tarnów dla Rosjan?

Azoty Tarnów dla Rosjan?
Rosyjski koncern Acron za pośrednictwem luksemburskiego funduszu Norica Holding wezwała Zakłady Azotowe Tarnów do sprzedaży akcji. Chce ich mieć prawie dwie trzecie.

Wezwanie ogłoszono w środę 16 maja. Dotyczy ono sprzedaży 41 550 037 akcji ZA Tarnów, dających 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję. Jak poinformowali Rosjanie nie mają oni planów wycofania Azotów z giełdy i chcieliby dalej rozwijać firmę. Skarb Państwa uważa jednak, że taka cena jest zbyt niska i najprawdopodobniej nie spotka się z przyjęciem. Rosjanie już stwierdzili, że oferty swojej nie podniosą, bo prognozy na 2012 r. i kolejne lata nie są dla branży optymistyczne, a i są „inne czynniki makro- i mikroekonomiczne wpływające na cenę”.

Warto dodać, że Akron otrzymał już od konsorcjum bankowego kredyt w wysokości 300 mln dolarów. Nie zostało sprecyzowane, na co mają posłużyć pozyskane środki. Grupa jest jednym z dziesięciu największych producentów nawozów mineralnych w Europie, posiadającym aktywa w Rosji, Chinach, Estonii oraz Kanadzie. Spółka notowana jest na giełdach w Londynie i w Moskwie.

Teraz jednak rodzi się pytanie. Czy w ogóle sprzedaż Azotów Tarnów, największego polskiego przedsiębiorstwa chemicznego, jest sensowna? Jeśli firma, która jeśli wierzyć pochodzącym z Tarnowa deklaracjom, jest w tak dobrej kondycji i stale się rozwija, to chyba oczywiste jest, że obecny właściciel powinien na nią chuchać i dmuchać, by to jemu, a nie jakiemukolwiek innemu właścicielowi przynosiła krocie. Zwłaszcza, że tym właścicielem jest Skarb Państwa, a nie inwestor prywatny, który mógłby myśleć np. o zysku ze sprzedaży w perspektywie krótko- lub średniookresowej.

Czytaj więcej: Przejęcia 183 Rynek 830

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8

Włoch Włoch
*.67.141.237

Wysłany: 2012-05-16 20:01:23

w końcu ruscy wezmą wszystko heheh