Azoty wzorem na czas kryzysu

Azoty wzorem na czas kryzysu
Podczas środowej wizyty w zakładach Grupy Azoty Puławy Donald Tusk podkreślił, że jest to firma, która wbrew ogólnemu trendowi w kryzysie zaryzykowała przeprowadzenie inwestycji w celu poprawy konkurencyjności.

- Szukamy w całej Polsce takich źródeł dobrej energii, która jest potrzebna polskiej gospodarce jak tlen, szczególnie w tym przełomowym momencie - powiedział Tusk. - Wszyscy czujemy, że to jest przełom w wymiarze Polski i Europy. Mówię o tych znakach, jeszcze ciągle nieśmiałych, przełamywania kryzysu w Europie, a to oznacza dla Polski wielką szansę przejścia przez ten trudny czas dla Europy bez recesji, cały czas ze wzrostem, nawet jeśli w ostatnich miesiącach słabszym.

Premier zaznaczył, że inwestycje przeprowadzone przez puławskie Azoty to wzór postępowania dla całego kraju:
- To jest firma, która potrafiła w kryzysowych latach, wbrew okolicznościom inwestować swoje pieniądze w rozwój. Zainwestowano tu ponad 1 mld zł po to, aby Azoty były konkurencyjne, nie tylko w wymiarze polskim, ale przede wszystkim europejskim. To rzeczywiście nie tylko największy samodzielny zakład, największa fabryka produkująca nawozy sztuczne w Europie, ale także jedna z najnowocześniejszych, szczególnie jeśli chodzi o niektóre instalacje ostatnio otwierane.

Szef rządu dodał, że Azoty to przykład efektywnej i opłacalnej współpracy między przedsiębiorstwem a naukowcami. Zaznaczył także, że spółka jest dla kraju przedsiębiorstwem strategicznym, a zbudowany przez resort skarbu system "gwarantuje polskie władztwo nad grupą Azoty".

Towarzyszący szefowi rządu minister Włodzimierz Karpiński podkreślił znaczenie dobrej kultury organizacyjnej firmy, której wartość tworzą przede wszystkim ludzie jak najlepiej wykonujący swoje obowiązki. Minister dodał, że synergia między roztropnymi decyzjami poparta odpowiedzialnymi analizami, a także transfer wiedzy do gospodarki opłacają się, gdyż z tego powstają instalacje, które okazują się być jednymi z najefektywniejszych w Europie. Dzięki tym działaniom Grupa Azoty Puławy nie jest zadłużona i ma bardzo jasno zdefiniowaną strategię rozwoju.