BASF Polska świętował z warszawską chemią

BASF Polska świętował z warszawską chemią
18 kwietnia Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego świętował
60-lecie swego istnienia. Swój jubileusz obchodził wraz z koncernem BASF, który w tym roku kończy 150 lat. Z okazji wspólnych obchodów wykład na Wydziale Chemii UW wygłosił dr Michał Stepulak, menadżer ds. technicznych w Dziale Personal Care CEE, BASF Polska.

W trakcie wystąpienia zatytułowanego "365 dni ochrony przeciwsłonecznej" dr Stepulak udowodnił, że chemia to nie tylko nauka, ale także dziedzina, która może wspierać nas w codziennym życiu. Zdaniem prelegenta, to właśnie dzięki współpracy pomiędzy tak cenionymi podmiotami, jak Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i wiodąca firma chemiczna na świecie, jaką jest BASF, może dochodzić do najbardziej efektywnych sprzężeń pomiędzy teorią a praktyką, do wymiany opinii i wzajemnych inspiracji. Te z kolei przekładają się zarówno na wielkie naukowe odkrycia, jak również po prostu wspomagają codzienne funkcjonowanie społeczeństwa.

Właśnie tę zależność wykazał dr Michał Stepulak, który w czasie wykładu przedstawił sposoby na to, jak dzięki chemii człowiek może współcześnie chronić się przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV – poparzeniami słonecznymi czy wywołanymi przez nie nowotworami skóry.

- Badania wykazują, że często jesteśmy eksponowani na podostre dawki promieniowania UV, w szczególności promieniowania UVA - odpowiedzialnego za fotostarzenie skóry i przyczyniającego się do rozwoju nowotworów skóry - powiedział Stepulak. - Dlatego codzienna ochrona poprzez stosowanie produktów pielęgnacyjnych, zawierających fotostabilne filtry UV jest rozwijającym się trendem na rynku kosmetycznym. Koncepcja ochrony przed UV przez 365 dni w roku jest popartą badaniami propozycją kosmetyków pielęgnacyjnych, zapewniających tzw. minimalną i optymalną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Wykład dra Stepulaka miał wykazać, na jak wielu płaszczyznach firma BASF może współpracować z polską nauką w dziedzinie badań i rozwoju oraz poszukiwania nowoczesnych rozwiązań różnorodnych problemów społecznych.

BASF


W trakcie obchodów jubileuszowych Wydziału, firma BASF Polska na stoisku obsługiwanym przez specjalistów z działu HR zaprezentowała ponadto studentom oraz młodzieży zainteresowanej podjęciem studiów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego różnorodne formy współpracy, jakie firma oferuje młodym ludziom, m.in. cykliczne staże letnie, które studenci mogą realizować na terenie rożnych lokalizacji BASF w Polsce. W ramach wspólnych obchodów jubileuszowych, firma włączy się w tym roku także m.in. we współpracę z przedstawicielami działającego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, studenckiego koła naukowego "Fulleren". Partnerskie współdziałanie pomiędzy jubilatami przewidziane zostało na cały 2015 rok.

Obchody sześćdziesiątej rocznicy istnienia Wydziału zostały zorganizowane w ramach Dni Otwartych Wydziału Chemii, które stanowiły z kolei część obchodów Dni Otwartych Kampusu Ochota na Uniwersytecie Warszawskim.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. wykłady popularno-naukowe, warsztaty i pokazy chemiczne. Duże zainteresowanie wzbudził również "Festiwal Światła i Dźwięku", ukazujący eksperymenty chemiluminescencji przy akompaniamencie gitarowym wraz z improwizacyjnym komentarzem wokalnym w wykonaniu Meli Koteluk.

Portfolio BASF w Polsce obejmuje m.in. chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu) oraz lakiery samochodowe. Centrala firmy BASF mieści się w Al. Jerozolimskich w Warszawie. W Polsce działają trzy zakłady produkcyjne firmy BASF w tym w Myślenicach w pobliżu Krakowa (domieszki do betonu) oraz w Śremie w pobliżu Poznania (systemy poliuretanowe), gdzie znajduję się również centrala dystrybucyjno-logistyczna działu chemii budowlanej. Kolejny zakład, fabryka katalizatorów samochodowych, został uruchomiony w lipcu 2014 w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem. Dziś BASF zatrudnia w Polsce ponad 540 pracowników, a sprzedaż grupy w Polsce w 2014 roku wyniosła 770 milionów Euro. Od maja 2012 roku dyrektorem zarządzającym BASF Polska jest dr Dirk Elvermann.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska