BASF szykuje się na targi K 2010

BASF szykuje się na targi… Koncern BASF opracował nowe metody przetwarzania kopolimerów blokowych styren-butadien. Zademonstruje je na najbliższych targach K 2010.

W porównaniu z masowymi tworzywami sztucznymi innowacje w zakresie kopolimerów blokowych styren-butadien (SB) nadal są w stadium początkowym, choć koncern BASF może pochwalić się pewnymi osiągnięciami i na tym polu.

Styrolux, czyli kopolimer blokowy SB, po raz pierwszy wyprodukowano został na skalę przemysłową 30 laty w Ludwigshafen. Zaledwie 10 lat później w 1990 r. zbudowano w Antwerpii drugi zakład produkcyjny, a po kilku latach trzeci w miejscowości Altamira w Meksyku.

Styrolux wyróżnia się dużą przezroczystością, wytrzymałością i odpornością na uderzenia. To połączenie właściwości można przypisać zdolności tego materiału do samodzielnej organizacji na poziomie molekularnym. Styrolux bardzo dobrze miesza się ze standardowym polistyrenem i jest łatwy w obróbce. Przeważnie wyciska się go w folie i poddaje głębokiemu tłoczeniu, aby wytworzyć wiele różnych części, chociaż można go także użyć w formowaniu wtryskowym.

Jednym z nowszych wariantów jest Styrolux 3G46, niezwykle przezroczysty materiał, który znajduje zastosowanie np. w wysokiej jakości opakowaniach. Najnowszym produktem jest Styrolux HS 70, opracowany specjalnie do produkcji folii termokurczliwej. Pod wpływem ciepła, folie termokurczliwe wykonane z HS 70 wracają do swej pierwotnej postaci, nawet po rozciągnięciu ich do wielkości sześciokrotnie przekraczającej początkowe rozmiary. W związku z tym folie wykonane z tego materiału szczególnie dobrze nadają się do owijania z obkurczaniem butelek oraz innych pojemników o wielkiej różnorodności kształtów.

Specjalnym wariantem tej rodziny produktów jest termoplastyczny elastomer (TPE), Styroflex, wprowadzony na rynek 15 lat temu przy okazji targów tworzyw sztucznych K 1995. Materiał ten różni się od klasycznych kopolimerów blokowych SB tym, że łączy przejrzystość i wysoką elastyczność ze stabilnością przy obróbce. Od niedawna zaczęto używać go do produkcji pokryć rozciąganych. Nawet po rozciągnięciu o 220 proc. kompozytowa folia opakowaniowa z cienką warstwą środkową z materiału Styroflex dobrze przylega do opakowanych elementów, utrzymując je stabilnie na palecie.

Styroflex, pierwotnie opracowany jako alternatywa dla miękkiego PVC, teraz jest stosowany w wielu dziedzinach. Tak na przykład, przejrzyste opakowania mięsa często wykonuje się z rozciągliwych lub przylegających folii zawierających TPE. Jako modyfikator udarności, poprawia właściwości HIPS (polistyren odporny na uderzenia) i ABS. W foliach wielowarstwowych służy także jako spoiwo w połączeniu z poliolefinami i innymi tworzywami styrenowymi. Ponadto, Styroflex jest miękkim komponentem w formowanych wtryskowo artykułach wielokomponentowych miękkich w dotyku, takich jak zabawki dla małych dzieci i elektryczne maszynki do golenia na mokro. Polaryzacja sprawia, że łatwo na nim drukować oraz dobrze przylega do licznych materiałów, takich jak PC, PMMA, poliolefiny, a także inne kopolimery styrenu.

Dzięki wszechstronnej linii produktów BASF zdobył pozycję wiodącego dostawcy w zakresie kopolimerów SB. Nieustanne udoskonalanie tych produktów będzie nadal częścią strategii firmy, co przyczyni się do silnego wzrostu znaczenia tego typu materiałów. Dlatego też, na stoisku firmy BASF na targach tworzyw sztucznych K 2010 zostaną przedstawione nowe rozwiązania, szczególnie wymagające zastosowania oraz metody przetwarzania polimerów SB.

Czytaj więcej: