BASF tworzywami wspiera budownictwo

BASF tworzywami wspiera budownictwo
Bazujące na tworzywach sztucznych rozwiązania koncernu BASF dla budownictwa pomagają podnosić wydajność energetyczną budowli, ich trwałość i szybkość powstawania.

Według najnowszych prognoz do 2030 r. liczebność ludzkiej populacji wzrośnie do ok. 8-9 mld osób. 60 proc. z nich będzie mieszkało w miastach, potrzebne są zatem nowe koncepcje dotyczące mieszkań i inwestycji budowlanych.

Jako wiodący dostawca surowców, preparatów i systemów dla budownictwa BASF opracowuje rozwiązania, które umożliwiają realizację nowoczesnych inwestycji budowlanych. Jest to możliwe dzięki obniżaniu zużycia energii, wydłużeniu spodziewanego czasu eksploatacji budynków i przyspieszaniu procesu budowania.

Rosnący popyt na produkty przyjazne dla środowiska oraz zapewniające obniżenie kosztów energii daje szereg możliwości zastosowania produktów i systemów ociepleniowych i izolacyjnych.

Wieża, Dubaj, BASF


Innowacyjne izolacje z pianki polistyrenowej: spienionej — EPS i twardej — XPS, pianki poliuretanowej i płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym można stosować na ścianach, dachach sufitach, posadzkach i w piwnicach. Produkty te pomagają ograniczać zużycie energii i zmniejszać jej koszty, pozwalają na szybsze budowanie bez jakichkolwiek ograniczeń dotyczących projektowania czy zastosowania określonych stylów architektonicznych. Ponadto, twarde pianki poliuretanowe stosuje się jako rdzeń płyt wielowarstwowych z okładziną metalową, np. jako elementy elewacji i dachu. Ponadto twarde pianki są materiałem preferowanym do wykonywania izolacji instalacji ogrzewania lub chłodzenia.

Oszczędność energetyczna oznacza wydajność. Badania symulacyjne wykazały, że panele z tworzywa Neopor, czyli opracowanego przez BASF spienionego polistyrenu zawierającego składniki pochłaniające promieniowanie podczerwone, mogą znacząco obniżyć zużycie energii wykorzystywanej do chłodzenia domów w strefie klimatu ciepłego i wilgotnego. Zużycie energii na chłodzenie budynków można ograniczyć nawet o 40 proc. w Singapurze i o 48 proc. w indyjskim Bombaju. Tworzywo Neopor zapewnia nawet o 20 proc. lepszą sprawność izolacyjną w porównaniu do standardowego spienionego polistyrenu. Dzięki temu panele mogą być lżejsze i cieńsze, a jednocześnie zapewniać tę samą jakość izolacji.

Zaangażowanie koncernu odzwierciedlają projekty współpracy, w które angażuje się w sektorze budownictwa. BASF jest np. partnerem strategicznym budowy Masdar City, najbardziej ekologicznego miasta świata powstającego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Także nowy tunel Gotarda w Szwajcarii— najdłuższy tunel świata — będzie bezpieczniejszy dzięki dodatkom BASF poprawiającym jego właściwości ognioodporne. Do budowy najwyższej wieży Burdż Chalifa, czyli wieżowca Samsunga w Dubaju w ZEA (na zdjęciu), koncern opracował specjalną mieszankę, którą można pompować do wysokości 600 metrów bez ryzyka rozwarstwienia, co znacznie przyspiesza proces konstrukcyjny i wydłuża spodziewany okres eksploatacji budynku.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska