BASF wstrzyma produkcję TDI

BASF wstrzyma produkcję TDI… Fabryka BASF w Ludwigshafen jest zmuszona wstrzymać produkcję TDI - surowca, z którego wytwarza się piankę poliuretanową. Przyczyną przerwy w działalności jest utrzymujący się rekordowo niski poziom wody w Renie mający istotny wpływ na zaopatrzenie fabryki w surowce transportowane drogą morską.

Jak informuje koncern, pomimo wykorzystania innych dostępnych środków transportu (rurociągi, kolej i transport kołowy) nie wszystkie surowce docierają w tej chwili do Ludwigshafen.

Zakład produkujący TDI został otwarty w 2015 a jego moce produkcyjne wynoszą 300.000 ton TDI rocznie. Inwestycja o wartości ponad 1 mld euro pozwoliła utworzyć około 200 nowych miejsc pracy. Kompleks TDI obejmuje trzy instalacje produkcyjne DNT (dinitrotoluen), TDA (toluilenodiamina) oraz TDI (toluilenodiizocyjanian).

TDI jest podstawowym surowcem do produkcji poliuretanów, które często wykorzystywane są w przemyśle meblarskim (elastyczne pianki na materace, poduszki lub powlekania drewna) oraz w przemyśle motoryzacyjnym (poduszki siedziska).

Jak informuje BASF, ponowne uruchomienie produkcji zależy od stanu wody w Renie.