BASF z troską o środowisku


BASF pragnie też poprawić swoje dotychczasowe osiągnięcia na polu ochrony klimatu i wydajności energetycznej i dlatego wyznaczył sobie nowe, ambitne cele. Do 2020 r. zamierza zmniejszyć swoją właściwą emisję gazów cieplarnianych, tzn. przypadającą na tonę sprzedanych produktów o 25 procent w stosunku do roku 2002. Oprócz tego po raz pierwszy koncern wyznaczył sobie ilościowy cel poprawy wydajności energetycznej.

- W ubiegłych latach dokonaliśmy znaczącego postępu i nieprzerwanie podnosiliśmy naszą wydajność energetyczną. Chcemy być jeszcze lepsi i zamierzamy zwiększyć właściwą wydajność energetyczną naszych procesów produkcyjnych o 25 procent w porównaniu do roku 2002 - przyznał dr Schwager. - To bardzo ambitny cel, ale też bardzo ważny. Wydajność energetyczną postrzegamy jako klucz do połączenia ochrony klimatu i zasobów z osiągnięciem przewagi nad konkurencją.

Dla podkreślenia strategicznego znaczenia ochrony klimatu, BASF po raz pierwszy wyznaczy Inspektora ds. Ochrony Klimatu.

- Ochrona klimatu jest integralną częścią zrównoważonej strategii BASF i w coraz większym stopniu staje się długoterminową kwestią strategiczną - tłumaczy Eggert Voscherau. - O ile nam wiadomo, jesteśmy pierwszym globalnym przedsiębiorstwem przemysłowym, które utworzyło stanowisko Inspektora ds. Ochrony Klimatu.

Siedziba BASF w Ludwigshafen w Niemczech

Inspektor ds. Ochrony Klimatu wejdzie w skład Rady Ekologicznej BASF (BASF Sustainability Council) i będzie globalnie koordynował wszystkie działania spółki na tym obszarze. W kręgu jego zainteresowania znajdą się takie zagadnienia jak emisja gazów cieplarnianych przez produkty i przy ich likwidacji, a także długofalowe pozycjonowanie BASF na polu ochrony klimatu.

Jednocześnie Eggert Voscherau zaapelował do europejskich polityków o promowanie efektywnego i zrównoważonego podejścia do redukcji zużycia energii i ochrony klimatu, które pozwoliłoby utrzymać innowacyjność i konkurencyjność europejskiego przemysłu.

- Skąd mogą nadejść rozwiązania, jeżeli nie z przemysłu - dopytywał się. - Ochrona klimatu jest zadaniem globalnym i wymaga globalnych metod działania. Niemcy są technologicznym liderem jeśli chodzi o ochronę środowiska. Naszym globalnym celem musi być więc promowanie tych technologii na całym świecie i udostępnianie ich całemu światu. To właśnie jest intencją inicjatywy o nazwie "Biznes dla ochrony klimatu", podjętej przez Federację Przemysłu Niemieckiego. W celu osiągnięcia trwałych rozwiązań, każdy musi wykonać przypadającą na niego pracę. My jesteśmy do tego gotowi - zakończył Eggert Voscherau.

Czytaj więcej: Ekologia 249

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska