Badania pokazują wzrost zastosowania LSR w sektorze medycznym

Badania pokazują wzrost zastosowania…

Ciekły silikon LSR, nazywany także ciekłą gumą silikonową, stosowany jest w wielu branżach. Wykorzystuje się go w przemyśle medycznym, spożywczym, elektronicznym, mechanicznym i wielu innych branżach. Według najnowszego raportu amerykańskiej firmy analitycznej Freedonia Group, gama produktów i zastosowań LSR rośnie, szczególnie w sektorze zastosowań medycznych. 

Nowe badanie przeprowadzone przez Freedonia Group szacuje, że rynek LSR może rosnąć o ponad 8 procent rocznie do roku 2023. Wzrost ten jest wzmocniony przez przetwórców, którzy wykorzystują możliwości produkcyjne LSR i oraz złożone techniki formowania, takie jak mikrowtrysk i wtryskiwanie dwukomponentowe.

Freedonia spodziewa się wzrostu sprzedaży szczególnie silikonu o wysokiej przejrzystości oraz gatunków specjalnych LSR. Gatunki o wysokiej przezroczystości są stosowane w nowych technologiach oświetlenia LED o dużej mocy, w tym w zastosowaniach takich jak reflektory samochodowe oraz oświetlenie ulic i stadionów. Gatunki specjalistyczne, w tym rodzaje samosmarujące czy samoprzylepne, poprawiają wydajność poprzez zmniejszenie liczby etapów produkcji.

Analitycy Freedonia Group przewidują, że do 2023 r. końcowy rynek zastosowań medycznych wyprzedzi sektor motoryzacyjny pod względem zastosowania LSR. Zastosowania w sektorze medycznym obejmują wszczepialne urządzenia, podręczne urządzenia do monitorowania ciśnienia krwi lub tętna oraz mniejsze urządzenia medyczne o bardziej skomplikowanych konstrukcjach.

Elementy wykonane z LSR charakteryzują się trwałością, elastycznością oraz odpornością na niskie i wysokie temperatury. Silikon tego typu może zachować trwałość ponad 50 lat i nie ulega dużemu odkształceniu nawet po wielokrotnym ściskaniu. Elementy wykonane z LSR nie twardnieją z upływem czasu, dzięki strukturalnej budowie polimeru. Są odporne na tak zwane starzenie cieplne oraz promienie ultrafioletowe. Nie przywierają do nich zabrudzenia, ponieważ mają antyadhezyjną powierzchnię. Są hydrofobowe, więc nie wchłaniają żadnych płynów.

JL


Czytaj więcej:
Medycyna 148
Badania 204
Analiza 320