Będzie większa produkcja kształtek i złączek z tworzyw sztucznych

Spółka Kan z Kleosina, lider na krajowym rynku instalacji wodnych i grzewczych, rozpoczęła budowę nowej hali produkcyjnej. Dzięki temu dwukrotnie zwiększy produkcję i zyska nowe rynki zbytu. Kan od lat zajmuje się wdrażaniem instalacji z rur z tworzyw sztucznych w budownictwie. Jako pierwsza w naszym kraju uruchomiła też produkcję złączek tworzywowych PPSU.

Inwestycja Grupy Kan ma jej pomóc w zagranicznej ekspansji. Spółka planuje zwiększenie sprzedaży m.in. na rynkach wschodnich: ukraińskim, rosyjskim i białoruskim, a także skandynawskich i w Europie południowej.

Nowa hala ma być gotowa w czerwcu przyszłego roku. Całość inwestycji opiewa na 30 mln zł. Blisko 10 mln zł spółka wyda na nowoczesne sprzęt, m.in. maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz zautomatyzowane linie technologiczne.

Kan, szczególnie mocno znany jest z faktu, że jako pierwszy w Polsce zaczął produkować złączki tworzywowe PPSU. Są to złączki polisulfonu fenylenu i stanowią alternatywę wobec złącz mosiężnych.

Głównym produktem firmy jest system instalacyjny Kan Therm oparty na rurach z polietylenu sieciowanego PE-Xc, PE-RT i wielowarstwowych PE-RT/Al/PE- -HD. Jest on przeznaczony do wykonywania wewnętrznych instalacji wody ciepłej, zimnej, centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego. Złącza tworzywowe z PPSU są natomiast nowoczesnym rozwiązaniem proponowanym w zakresie technik łączenia rur.

Dzięki zastosowanemu tego surowcowi oraz z uwagi na konstrukcję kształtek uzyskano złącza, których trwałość w instalacji jest wyższa od trwałość rur (złącze jest bardziej odporne na działanie ciśnienia i temperatury niż sama rura).

PPSU ma doskonałe właściwości wytrzymałościowe, dlatego jest stosowany do produkcji elementów przenoszących ekstremalne obciążenia, zarówno mechaniczne, jak i termiczne. Kan jest jedynym polskim producentem, który wdrożył materiał PPSU do produkcji kształtek i złączek.

Kształtki z tego tworzywa można stosować w instalacjach wody zimnej o temperaturze 20 st. C i ciśnieniu 10 bar, wody ciepłej o temperaturze 70 st. C i ciśnieniu 10 bar oraz instalacji centralnego ogrzewania o temperaturze 95 st. C i ciśnieniu 10 bar.

W tej chwili firma Kan Posiada pięć oddziałów w naszym kraju oraz cztery przedstawicielstwa w Europie. Jej produkty trafiają do 15 europejskich państw.

Czytaj więcej: Rury 75 Inwestycje 714