Bioerg za wycofaniem foliówek

Bioerg za wycofaniem foliówek
Firma Bioerg z ogromną radością przyjmuje wieści dotyczące możliwego zakazu stosowania tradycyjnych foliówek w Unii Europejskiej.

- Wprowadzenie takiego zakazu na terenie całej Unii Europejskiej byłoby dla nas świetną wiadomością – mówi Maciej Błasiak prezes spółki Bioerg. - Już teraz mamy bardzo dużo zapytań od klientów z Włoch i Niemiec, do tego w naszym kraju coraz więcej ludzi jest zainteresowanych korzystaniem z przyjaznych dla środowiska opakowań biodegradowalnych. Początki nie są łatwe, ale jestem przekonany, że obecnie nie ma lepszego rozwiązania. Dla dobra wszystkich opakowania powinny rozwijać się w kierunku tworzyw biodegradowlanych – podkreśla Maciej Błasiak.

Bioerg jest liderem wśród polskich producenów certyfikowanych opakowań biodegradowalnych. W 2008 r., jako pierwsza rodzima firma, otrzymał od europejskiej organizacji DIN CERTCO certyfikat, który potwierdza że opracowane przez niego produkty spełniają normę EN 13432:2000 definiującą właściwości opakowań przydatnych do odzysku organicznego. Na przełomie lat 2009 i 2010 Bioerg opracował i wdrożył do sprzedaży kilka grup opakowań biodegradowalnych, które są w pełni kompostowalne i nadają się do odzysku organicznego.

Oczywiście zgoła odmiennego zdania co do pomysłów Brukseli są użytkownicy opakowań jednorazowych z polietylenu i ich producenci. Dla tych drugich - gdyby słowa europejskich dygnitarzy zmieniły się w czyny - oznaczałoby to konieczność zwijania manatek.

Komisja Europejska uważa, że wprowadzenie zakazu stosowania tradycyjnych tworzywowych torebek na terenie całej Unii Europejskiej jest pomysłem dobrym i wykonalnym. Podczas marcowego spotkania ministrów środowiska omawiano możliwość realizacji studium wykonalności, dotyczące wprowadzenia zakazu takich torebek. Za taką decyzją ma przemawiać w opinii unijnych przedstawicieli negatywny wpływ foliówek na środowisko i problem z ich długotrwałym i całkowitym rozkładem. Rzecznikiem wycofywania foliówek jest m.in. Janez Potocnik, komisarz ds. środowiska. Zdążył on już podkreślić, że „obecne trendy w przemyśle opakowań z tworzyw sztucznych nie odpowiadają wymogom zrównoważonego rozwoju”.

Przypomnijmy, że od początku tego roku całkowity zakaz stosowania jednorazowych torebek na zakupy z polietylenu wprowadziły Włochy. Tamtejsze sklepy, po wyczerpaniu istniejących zapasów foliówek z PE, mogą oferować klientom wyłącznie torebki z tworzyw ulegających biodegradacji, ewentualnie torby z tkanin lub papieru.


brak
 

Producent opakowań biodegradowalnych, torby reklamowe, worki na odpady

Polska