Bioplast Summit oczami organizatorów

Bioplast Summit oczami organizatorów…
Przedstawiamy nadesłaną przez firmę Noweko relację z warsztatów Bioplast Summit, które odbyły się w dn. 23 marca w Opolu
Wieczór 22 marca 2015. Niespełna 12 godzin do rozpoczęcia kursokonferencji Bioplast Summit zorganizowanej przez konsultingową firmę InnoCo z Katowic oraz inicjatora przedsięwzięcia, bielską spółkę Noweko. Temperatura bliska zeru nie sprzyja spacerom, pomimo, że spowite nocą alejki hotelowego pałacu Villa Park pod Opolem aż kuszą, aby odpocząć po wielogodzinnej drodze na jutrzejsze warsztaty. Obsługa hotelu, choć to wszak niedziela, szybko dokonuje porządków po odbywającym się tu jeszcze chwilę temu przyjęciu. Pojawia się roll-up informujący przybywających, że to jest właśnie to miejsce, gdzie już wkrótce odbędzie się pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce.

Do hotelu przyjechał już przedstawiciel głównego sponsora, niemieckiej firmy Biotec, są już też pierwsi uczestnicy. Pozornie okazywana radość z nieoczekiwanego spotkania kolegów z branży skrywa jednak niepokój i zainteresowanie ich obecnością jakby zadając pytanie "co ONI tu robią?". Dochodzi 21 gdy dociera informacja, że przedstawiciel koncernu certyfikującego Vinçotte z Belgii z uwagi na zmianę rozkładu lotu chwilowo utknął na lotnisku w Monachium. Nowy plan zakłada jednak, że opóźnienie nie będzie większe niż jedna godzina. Cóż, czekamy. Napięcie rośnie, delikatnie rozładowywane nielicznym brzękiem szklanek wypełnionych "małym jasnym".

Gdy o godzinie 6 w poniedziałkowy ranek pierwszy budzik zza ściany budzi swojego właściciela można wreszcie dostrzec piękny starodrzew parku otaczającego hotel. Ostre promienie słońca jakby wynagradzały wczorajszą szarugę za wszelką cenę chcąc wedrzeć się do pomieszczeń pałacu. Cienie grają na tapetach, i co rusz słychać niespieszne otwieranie drzwi od pokoi gości udających się na śniadanie. To będzie udany i pracowity dzień.

Finalnie 25 przedstawicieli firm producenckich i pośredników handlowych przybyło punktualnie, tak więc po filiżance kawy, dokładnie o godz. 9.30, pan Luk Palmen reprezentujący organizatora wydarzenia, oficjalnie rozpoczął warsztaty. Z pierwszą prezentacją wystąpił pan Uwe Beythien przedstawiciel Biotec GmbH & Co. KG - niemieckiego producenta biopolimerów z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w produkcji surowców kompostowalnych, którego 100 proc. udziałowcem jest spółka Sphere. Warto dodać, że za sam tylko rok 2014 spółka osiągnęła obrót 350 mln euro. Dało to uczestnikom wydarzenia sporo do myślenia, w jakim miejscu - jeżeli chodzi o przetwórstwo biopolimerów - są kraje Europy Zachodniej, a w jakim Polska.

Wstępna prezentacja przedstawiała spółkę, jej dotychczasowe osiągnięcia, profil produkcji i liczbę pracowników. Godnym uwagi jest fakt, że produkty Biotec oparte na skrobi ziemniaczanej są produkowane z obierków i innych pozostałości po produkcji artykułów spożywczych np. frytek, a sama fabryka jest zasilana energią ze źródeł odnawialnych. Pan Beythien przedstawił także szerokie portfolio oferowanych przez firmę Biotec polimerów oraz dedykowanych im zastosowań. Jako kluczowe produkty powstające w wyniku sprzedaży polimerów Bioplast wskazał worki na odpady i torby handlowe, następnie folie termokurczliwe, folie typu cast, tacki na żywność, oraz wreszcie świetnie znane wszystkim uczestnikom wszelkiego typu targów ekologicznych długopisy i kołeczki do stawiania piłek podczas gry w golfa. Produkty Biotec są możliwe do przetwarzania wszystkimi metodami: ekstruzji, rozdmuchu i wtrysku. Dla początkujących do rozdmuchu rekomendował surowiec Bioplast 106/02, który jest także łatwy w bezpośrednim zadrukowaniu bez potrzeby wcześniejszego koronowania. Dla występujących także na sali przedstawicieli firm produkujących worki na odpady najlepszym wyborem będzie Bioplast 500, gdyż produkt ten można bezpośrednio kompostować wraz z zawartością. Nowością w ofercie firmy jest Bioplast 900, kolejny polimer w ofercie Biotec dedykowany do produktów sztywnych. Jednakże jak zawsze przy okazji produkcji tego typu wyrobów niezmierne ważne jest, aby zwracać uwagę na grubość produktu, gdyż przy przekroczeniu certyfikowanych parametrów grubości może przestać spełniać wymogi kompostowania. Polimer ten jest naturalną technologiczną konsekwencją jednego z najlepiej sprzedających się produktów tej firmy, a mianowicie Bioplast 2189, który produkowany od niemal 20 lat również jest dedykowany produktom sztywnym, za przykład mogą służyć np. długopisy.

Bioplast Summitbrak
 

Tworzywa biodegradowalne / kompostowalne, biopochodne, dodatki biodegradowalne, dodatki antybakteryjne i antygrzybiczne, torby wielokrotnego użytku Applebag

Polska