Bioplast Summit oczami organizatorów

O ogromnej masie produktów podrobionych z tamtego rejonu świata mówił w kuluarach pan Dewolfs przedstawiciel Vinçotte, którego prezentacja po wyśmienitym lunchu została przyjęta z niesłabnącym zainteresowaniem i zwieńczona burzliwą dyskusją oraz wieloma pytaniami. Pan Phillippe przedstawił bardzo interesujące różnice dotyczące produktów występujących obecnie na rynku. Za pomocą prostej matrycy zobrazował możliwości certyfikacji produktów tzw. biobased, oraz pochodzących z odnawialnych źródeł takich jak produkty Biotec. Przedstawił szerokie portfolio oznaczeń, jakie Vincotte nadaje produktom z biopolimerów podkreślając fakt, iż produkt wykonany z certyfikowanego biopolimeru nie może być automatycznie po przetworzeniu znakowany zgodnie z wskazaniami Vincotte z uwagi na to, że zawiera on zwykle barwniki, jest zadrukowany, bądź posiada finalnie etykietę.

Przedstawiciel Vincotte pełnił w Opolu podwójną rolę: prelegenta oraz audytora. W bezpośrednim sąsiedztwie przepięknego obiektu pałacowego, w którym odbywały się warsztaty mieści się Instytut Materiałów Budowlanych, który ze swoją nową, fantastycznie nawet jak na skalę światową wyposażoną częścią polimerową ubiega się właśnie o akredytację Vincotte. Wart jako drugie na świecie po amerykańskim laboratorium, w kierunku wykonywania badań węgla C4. Wszystko wskazuje zatem, że już wkrótce przedsiębiorcy zainteresowani certyfikacją swoich wyrobów będą mieli możliwość testowania swoich produktów w Polsce za pośrednictwem firmy Plastest, przedstawiciela Vincotte, dokonywania pełnego procesu certyfikacji na znak OKCompost, OKBiobased i „sadzonki”. Przedstawiciel Instytutu p/o dyrektora pan Patryk Waiser w kolejnej prezentacji mówił o dokonaniach jednostki, jej portfolio, oraz zapraszał do badań przetwórców tworzyw sztucznych.

Zainteresowane osoby po prezentacji mogły zobaczyć i dotknąć urządzeń, które zostały opisane i przedstawione na fotografiach podczas warsztatów. Pan Patryk zaprosił chętnych do odwiedzenia pobliskiego laboratorium. Pozostali uczestnicy mogli w tym czasie porozmawiać przy kawie, bądź herbacie z prelegentami, wymienić się doświadczeniami, uwagami. W szczególności w tym czasie zajęci byli nasi zagraniczni goście, którzy odpowiadali na wnikliwe pytania uczestników. Po powrocie wszyscy zgromadzeni na sali zadawali pytania przedstawicielom Biotec, oraz ich wyłącznemu dystrybutorowi w Polsce firmie Noweko, którzy dzielili się informacjami na temat oczekiwań odbiorców względem produktów z biopolimerów. W kwestiach dotyczących cen po pełnych obaw pytaniach ze strony przetwórców padło zapewnienie, że firma Biotec będzie starała się kształtować politykę cenową w Polsce na poziomie oczekiwanym przez rynek. Będzie to zapewne próg cenowy odpowiadający surowcom odnawialnym, ale na poziomie niższym niż dla krajów starej Unii. Padały także pytania dotyczące grubości folii z biopolimerów w kontekście jej wytrzymałości. W porównaniu z folią wykonaną z tradycyjnych polimerów te wykonane z biosurowców zachowują w pełni swoje właściwości - w tym parametry wytrzymałościowe - do grubości 20 my. Wszystkie grubsze produkty mogą być cieńsze o ok. 5 my od folii wykonanych z tradycyjnych polimerów przy zachowaniu takich samych parametrów wytrzymałościowych. Oficjalne zakończenie optymistycznym słowem zakończyli organizatorzy, podczas gdy rozmowy w kuluarach były prowadzone jeszcze przez ok. trzy kwadranse. Goście zaintrygowani w większości deklarowali niedosyt i chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu spotkaniach. Organizatorów szczególnie ucieszyło uznanie profesora Bartkowiaka, który będąc częstym gościem na imprezach branżowych w kraju i za granicą serdecznie gratulował poziomu wydarzenia, oraz frekwencji. Bioplast Summit 2015 to wydarzenie, które pokazało, że warto myśleć perspektywicznie, a gospodarka cyrkularna, czyli myślenie na etapie projektu produktu o tym, aby wrócił on do punktu wyjścia jest naszą nieuchronną przyszłością i odpowiedzialnym obowiązkiem.


brak
 

Tworzywa kompostowalne, dodatki biodegradowalne, dodatki antybakteryjne i antygrzybiczne, wypełniacze mineralne, uniepalniacze

Polska