Bioplast Summit oczami organizatorów

Niezmiernie ciekawą aplikacją dopuszczoną do stosowania w przemyśle spożywczym jest Bioplast TPS najczęściej stosowany do produkcji kapsułek na lekarstwa. Sporo zainteresowania wśród zebranych wzbudził również fakt, że surowce Bioplast można mieszać z sobą na sucho aby uzyskać surowiec o nowych właściwościach. W ten sposób uzyskuje się np. bardziej sztywne folie przypominające produkty wykonane z polimerów poliolefinowych. Kolejnym ciekawym surowcem jest tzw. Wrap 100, który po przetworzeniu przez termoformowanie do złudzenia przypomina właściwości papieru, idealnie nadaje się do pakowania gorących przekąsek, podczas gdy produkt zapakowany nie zaparza się. Puentą tej części prezentacji było podkreślenie, iż stosowanie biopolimerów powinno mieć przemyślany sens, abyśmy odnajdywali je tam, gdzie jest to rzeczywiście ekonomicznie i racjonalnie uzasadnione. Nie próbujmy forsować tych rozwiązań wszędzie, gdyż nie we wszystkich aplikacjach ma to sens - mówił pan Uwe. Aktualnie głównym celem firmy jest ciągły rozwój i chęć doskonalenia produktów odpowiadając wprost na realne potrzeby rynku. Dobrym przykładem jest najnowszy projekt dotyczący opracowania surowców nadających się do tworzenia produktów biodegradowalnych również w środowisku wody morskiej i słodkiej. W późniejszej rozmowie z uczestnikami wydarzenia padały pytania o cenę, która, choć w dalszym ciągu wyższa od tradycyjnych polimerów na przestrzeni ostatnich 5 lat spadła o 20 proc. pomimo wzrostu kosztów produkcji. Było to możliwe tylko dzięki zwiększeniu wolumenu produkcji, co przy tak znacznej różnicy cen w porównaniu z polimerami poliolefinowymi stanowi największe wyzwanie dla branży.

Bioplast Summit


W następnej prezentacji zostały przedstawione wybrane aspekty legislacji dotyczące biopolimerów. Przedstawiciel I.B.O. COBRO zwrócił uwagę na niewiadomą dotyczącą zmian w dyrektywie 94/62/EC, gdyż silne, spierające się lobby walczą wciąż o jej ostateczny wygląd. W późniejszym przedstawieniu Pan Phillippe Dewolfs reprezentujący belgijską organizację non-profit Vincotte, nadającą znaki OKCompost, OKBiobased oraz "sadzonki" (znaku należącego do Stowarzyszenia European Bioplastics) w zgodności z normą EN13432, uporządkował nieco temat mówiąc, że zmiany we wspomnianej dyrektywie dotyczyć mają cienkich toreb handlowych, czyli o grubości do 20 my, których stosowanie maj być dozwolone tylko wtedy, gdy będą wykonane z certyfikowanych surowców kompostowalnych. Kolejną grupą produktów pod lupą KE będą torby handlowe o grubości 20-60 my, których stosowanie ma zostać zabronione. Te zaś, których grubość będzie przewyższała 60 my traktowane są jako produkty wielokrotnego użytku i tym samym możliwe do stosowania.

Kolejny mówca, profesor Artur Bartkowiak z Zachodniopomorskiego Instytutu Technologicznego przedstawił dokonania jednostki biotechnologii, która zrealizowała m.in. ciekawy projekt opakowania na owoce morza. Metalizowana tacka, jak i folia otaczająca produkt była w całości przydatna do kompostowania. Rozwiązania dotyczące opakowań na kwiaty, które pełnią funkcję ochronną, informacyjną, ale przede wszystkim przedłużają trwałość roślin to kolejna ciekawa i użyteczna innowacja z ZUT.

Pani doktor Anna Pietruszka z ICSO w Kędzierzynie Koźlu, to kolejna prelegentka z szacownego grona naukowego, która w swym wystąpieniu przedstawiła wyniki testów przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych na polimerach firmy Biotec. Przedstawiła ona wyniki badań i doświadczenia z ekstruzji folii z udziałem surowców firmy Biotec, a dokładnie polimerów Bioplast 2189 i 106/02. Obydwa wykazywały szczególną stabilność w procesach przetwórczych, dobrze się przetworzyły w temp. 160 st. C. Pani Anna pokazała również próbki produktów, które zostały przegrzane w temp. ok. 180 st. C, co nie wpłynęło w żaden sposób na maszynę, która po obróbce biopolimerów została krótko oczyszczona poprzez zastosowanie LDPE, a jedynym efektem była niewielka zmiana koloru finalnego produktu, który lekko zbrązowiał. W późniejszej rozmowie moderowanej przez Pana Palmena jedna z przedstawicielek firmy mająca w swojej stałej ofercie produkty wykonane z polimerów firmy Biotec potwierdziła brak jakichkolwiek kłopotów produkcyjnych związanych z surowcami Bioplast. Zwróciła jednak uwagę na aspekt dotyczący gęstości surowca, który wpływa bezpośrednio także na cenę. Konkluzja dyskusji była taka, że warto być przygotowanym na zmiany, które nieuchronnie nadejdą, bo perspektywa 5-8 lat dla biznesu to czas bardzo krótki i może okazać się, że przegapiliśmy moment, w którym należało zadziałać i wyjść naprzeciw innowacji. Również z punktu widzenia makroekonomicznego jest to ważny czas, gdyż jeśli nasze dobrze wyposażone rodzime firmy będą otwarte na innowacje, rozpoczną produkcję z biopolimerów i zaistnieją w świadomości europejskiej jako rzetelni partnerzy handlowi, w czym w dużej mierze pomagają nam nadal subwencje unijne, będziemy w stanie oprzeć się produktom importowanym z dalekiego wschodu konkurując nie tylko jakością, ale i ceną.


brak
 

Tworzywa kompostowalne, dodatki biodegradowalne, dodatki antybakteryjne i antygrzybiczne, wypełniacze mineralne, uniepalniacze

Polska