Bisfenol A szkodzi bardziej niż myślano

Bisfenol A szkodzi bardziej…
Bisfenol A jest substancją o wiele groźniejsza niż się do tej pory uważało.

Badacze z brytyskiego Peninsula Medical School i Uniwerystetu w Exeter przeprowadzili analizy, które nie tylko potwierdzają negatywny wpływ bisfenolu A na zdrowie ludzkie. Stwierdzają też, że dotychczasowa wiedza o fatalnym oddziaływaniu tego składnika była niewystarczająca przez co ocena generalna bisfenolu była zbyt łagodna.

Bisfenol to substancja chemiczna odkryta ponad sto lat temu. Używa się jej do produkcji tworzyw sztucznych, poliestrów, polieterów oraz żywic epoksydowych. W środkach spożywczych i kosmetycznych jest używana jako przeciwutleniacz. Wykorzystuje się ją również w produkcji niektórych przezroczystych wysokojakościowych butelka z tworzyw sztucznych. Jest ponadto składnikiem żywic wyścielających większość metalowych puszek do przechowywania żywności. Każdego roku w ten sposób pożytkowane jest 3 mln ton tego związku. Od pewnego czasu zaczęto coraz głośniej mówić o ryzyku jakie dla ludzkiego zdrowa niesie stosowanie przedmiotów, które nie są wolne od bisfenolu.

Ostatnie, zakrojone na szeroką skalę badania Peninsula Medical School oraz uniwersytetu w Exeter pokazują, że Bisfenol A znacznie zwiększa ryzyko chorób serca. Lekarze sprawdzili wyniki badań poziomu bisfenolu w moczu osób cierpiących na choroby układu krążenia. Okazało się, że wyższe o 30 proc. stężenie tej substancji w organizmie zwiększa ryzyko zawału o 10 proc.

- Wyniki tych badań pokazują, że Bisfenol A jest dużo groźniejszy niż do tej pory sądzono. Wiemy o jego negatywnym wpływie na metabolizm, rozwój chorób nowotworowych, ale to wciąż nie wszystkie zagrożenia - mówi dr Richard Stahlhut.

Mimo, iż Światowa Organizacja Zdrowia odradza stosowanie bisfenolu w produktach mających zastosowanie w branży spożywczej czy dziecięcej, to Unia Europejska nie wydała zakazu jego używania, przez co większość produktów dostępnych na polskim rynku zawiera ten związek chemiczny.

Tolerowana dawka dzienna Bisfenolu stanowi szacunkową ilość substancji w przeliczeniu na kilogram masy ciała, która może zostać spożyta w ciągu jednego dnia bez spowodowania znaczącego ryzyka. W 2002 r. Scientific Committee on Food (SCF) ustanowił tymczasową tolerowaną dawkę dzienną bisfenolu poprzez zastosowanie dodatkowe 5–krotnego czynnika niepewności oprócz zazwyczaj stosowanego czynnika 100–krotnego. Zostało to zrobione z powodu braku kompletnych danych w zakresie badań nad wpływem na rozrodczość i rozwój.
Warto wiedzieć, że Kanada, Australia, USA, starają się obecnie o wycofanie z rynku produktów zawierających Bisfenol A.

Czytaj więcej: Badania 147 Medycyna 76