Borealis zwiększy produkcję PP

Borealis zwiększy produkcję… Austriacki producent poliolefin Borealis AG ogłosił plany dotyczące rozszerzenia produkcji polipropylenu w Europie, w celu zwiększenia dostaw tego surowca dla odbiorców w regionie.

W wydanym 6 grudnia br. oświadczeniu spółka ogłosiła, że zwiększy moce produkcyjne w swojej belgijskiej fabryce w Kallo o 80 kiloton rocznie. Obecna zdolność produkcyjna tego zakładu wynosi 300 kiloton. Uruchomienie dodatkowych mocy produkcyjnych spodziewane jest w połowie 2020 r.

Koncern przeprowadzi również badanie front-end engineering and design (FEED) (inżynieria i projektowanie początkowe) w celu oszacowania kosztu rozszerzenia produkcji PP w fabryce w Beringen, również w Belgii. Borealis posiada już wie jednostki produkcyjne propylenu w Beringen, o łącznej mocy 380 kiloton. Przedmiotem badania FEED jest zwiększenie mocy produkcyjnych o 250-300 kiloton. Podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej w zakresie projektu w Beringen spodziewane jest do końca 2019 r., a uruchomienie nowych instalacji miałoby nastąpić do połowy 2022 r. Projekt ten obejmowałby modernizację obecnej technologii procesowej do własnej platformy Borstar.

Cechą wyróżniającą technologię Borstar jest możliwość uzyskiwania polimerów w pełnym zakresie ich gęstości. Technologia PP Borstar pozwala producentowi na wytwarzanie makrocząsteczek polipropylenu według potrzeb co zapewnia uzyskiwanie zdecydowanie lepszych właściwości wyrobów oraz ułatwionej wytłaczalności.

Zwiększenie mocy produkcyjnych ma na celu pełne wykorzystanie dodatkowych dostaw propylenu z nowej instalacji PDH (odwodornienia propanu) w Kallo. Inwestycja o wartości 1 mld euro została ogłoszona przez koncern w październiku tego roku. Zdolność produkcyjna nowej instalacji ma sięgać 750 kiloton rocznie. Wsad będzie płynął do Beringen poprzez podziemną sieć rurociągów, która według Borealis "jest najbezpieczniejszym i najbardziej przyjaznym dla środowiska środkiem transportu".

- Wzrost zdolności produkcyjnych PP będzie kolejną znaczącą inwestycją europejską mającą na celu obsługę naszej europejskiej bazy odbiorców. W Europie podaż polipropylenu nie nadąża za rosnącym popytem. W związku z ciągłym rozwojem zastosowań materiałów PP, konieczne są dodatkowe inwestycje, aby wesprzeć rozwój naszych klientów. Synergia z trwającym projektem PDH w Kallo zapewni niezawodny i zintegrowany łańcuch wartości od surowca do klienta - mówi Alfred Stern, Dyrektor Generalny Borealis.

- Dodatkowe moce produkcyjne będą wspierać rosnący popyt na opakowania, zarówno elastyczne jak i sztywne, gdzie technologia i produkty Borealis oferują naszym klientom lepsze właściwości. Potrzebna jest również dodatkowa podaż, aby wesprzeć przemysł motoryzacyjny, dla którego PP jest najszybciej rozwijającym się materiałem polimerowym - mówi Maria Ciliberti, wiceprezes Marketing & New Business Development.

JL
Źródło: Borealis