Boryszew pozyskał finansowanie na odbudowę zakładów w Prenzlau

Boryszew pozyskał finansowanie na odbudowę zakładów w Prenzlau
Boryszew podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na finansowanie odbudowy mocy produkcyjnych w fabryce wtryskiwanych elementów galwanizowanych dla przemysłu motoryzacyjnego w Prenzlau (Brandenburgia, pow. Uckermarck), które zostały zniszczone przez pożar w kwietniu br.

Inwestycja finansowana będzie środkami z odszkodowania z ubezpieczenia zniszczonego w czasie pożaru zakładu, kredytem, środkami własnymi oraz dofinansowaniem, które Boryszew zamierza pozyskać z ILB (Investitionsbank des Landes Brandenburg, dofinansowanie landu Brandenburgii). W ramach procesu dofinansowania Grupę wspiera PKO Bank Polski Niederlassung Deutschland.

Inwestycja w Prenzlau o łącznej wartości ponad 21 mln euro oznacza nie tylko odzyskanie utraconego potencjału, ale także rozwój technologiczny i znaczące zwiększenie mocy produkcyjnych. W hali o powierzchni ok. 15 tys. m kw. zainstalowana będzie nowoczesna linia technologiczna do galwanizacji elementów plastikowych o wydajności prawie 400 tys. m kw. powierzchni galwanizowanych rocznie. Uruchomienie fabryki planowane jest do końca 2016 r.

- Powstający w Prenzlau zakład jest kluczowy z punktu widzenia naszych planów rozwoju segmentu motoryzacyjnego - mówi Cezary Pyszkowski, członek zarządu Boryszew SA. - Uzyskamy nowoczesne i unikalne na skalę europejską możliwości technologiczne.

- Finansowanie inwestycyjne zabezpieczone na aktywach zagranicznych jest wciąż rzadkością w polskiej bankowości - powiedział Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. - BGK jest na tym polu prekursorem, realizując misję państwowego banku rozwoju, który wspiera przedsiębiorczość. Dodatkowo dzięki okresowi finansowania dłuższemu, niż standardowo oferują banki komercyjne, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom polskiej firmy, która zdecydowała się na ekspansję zagraniczną na bardzo wymagającym rynku niemieckim.

Grupa Boryszew to jedna z największych grup przemysłowych w Polsce z zakładami produkcyjnymi zlokalizowanych w 13 krajach na 3 kontynentach i zatrudniająca ponad 8 tys. pracowników. Grupa specjalizuje się w produkcji komponentów do produkcji samochodów oraz przetwórstwie metali nieżelaznych. W pierwszym półroczu 2015 r. Grupa miała ponad 3 mld zł przychodów, a zysk netto przekroczył 53 mln zł.