Bosch i Denso powołali w Polsce wspólną spółkę

Międzynarodowe koncerny Bosch i Denso stworzyły spółkę, która zbuduje w podwrocławskim Mirkowie fabrykę filtrów do silników Diesla. Nazwa wspólnego przedsięwzięcia to Advanced Diesel Particulate Filters (ADIF).

Produkcja polskiej spółki joint venture Advanced Diesel Particulate Filters (ADIF) wystartuje w 2009 r. Kapitał początkowy firmy wynosi 8 mln euro.

ADIF, zgodnie z tym co zapisano w jego statucie, będzie się zajmował m.in. produkcją i samodzielną sprzedażą wyrobów chemicznych przede wszystkim wydajnych i korzystnych cenowo filtrów cząstek stałych z ceramiki kordierytowej, produkcją części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników, a także produkcją pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych. Nowo utworzonym przedsiębiorstwem będą kierowali Masakazu Tanaka (Denso) i Teruo Komori (Bosch).

Prace projektowe i przygotowawcze do uruchomienia produkcji rozpoczną się w japońskiej miejscowości Kariya.

W tej chwili spółka rozpoczyna tworzenie pod Wrocławiem zintegrowanego centrum rozwojowo-produkcyjnego.

Bosch posiada już w stolicy Dolnego Śląska fabrykę układów hamulcowych. Koncern jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej. Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 260 tys. pracowników, wyniosły w ub. roku 43,7 mld euro. W ramach grupy Bosch działa ok. 300 spółek zależnych i 13 tys. zakładów serwisowych w ponad 140 krajach świata.

Natomiast Denso jest jednym z największych na świecie producentów oryginalnego wyposażenia fabrycznego dla przemysłu samochodowego. Firma związana z Toyotą zaopatruje wytwórców w 32 krajach m.in. w aparaturę wtryskową i elektronikę.