Braskem dołącza do projektu gumowego

Braskem dołącza do projektu gumowego
Brazylijski koncern Braskem dołączył do rozpoczętego w 2011 roku projektu spółek Michelin i Amyris, którego celem jest opracowanie metody produkcji i komercjalizacja izoprenu ze źródeł odnawialnych. Uczestnicy projektu chcą opracować technologię, która umożliwi wykorzystanie cukrów występujących w trzcinie cukrowej lub w surowcu celulozowym do produkcji poliizoprenu, stosowanego w wyrobie wysokiej jakości opon. Naturalne pochodzenie materiału ma stanowić wkład w proekologiczną politykę udziałowców.

Dobór firm biorących udział w projekcie nie jest przypadkowy. Nowy uczestnik konsorcjum, firma Braskem, to największa firma petrochemiczna na terenie obu Ameryk oraz światowy lider w produkcji biopolimerów.

Amyris to spółka, która utorowała drogę w produkcji węglowodorów o długich łańcuchach w procesie fermentacji, począwszy od prekursorów leków antymalarycznych po molekuły używane w produkcji emolientów, czy nawet paliw.

Michelin to światowy gigant w produkcji opon. Uczestnictwo w projekcie zapewni spółce preferencyjny dostęp (choć nie na zasadzie wyłączności) do nowo opracowanego materiału. Koncern z siedzibą we francuskim Clermont-Ferrand mocno podkreśla swoje zaangażowanie w wytwarzanie opon przyjaznych środowisku. Inne proekologiczne projekty Michelin dotyczą m.in. produkcji ekologicznej gumy BioButterfly czy technologii recyklingu opon.