Bronisław Komorowski odwiedził puławskie zakłady Grupy Azoty

Bronisław Komorowski odwiedził puławskie zakłady Grupy Azoty
Prezydent Bronisław Komorowski oraz Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński odwiedzili w piątek 17 kwietnia puławskie zakłady Grupy Azoty. Goście zwiedzili powstające instalacje oraz spotkali się z zarządem i pracownikami spółki.

- Dla mnie przyjazd dzisiaj do Puław to okazja, żeby powiedzieć, że mądrą pracą można i należy rozwijać przemysł i gospodarkę - powiedział Prezydent RP. - Można to robić, dbając jednocześnie o elementy zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem potrzeb środowiska naturalnego.

Przedstawiciele spółki zaprezentowali gościom między innymi instalację do produkcji nawozu granulowanego Pulgran - azotowego nawozu premium opartego na nowoczesnej formule pastylek. Instalacja Pulgranu jest obecnie w fazie rozruchu technologicznego i wkrótce zostanie włączona w pełen cykl produkcyjny. To kluczowa dla puławskich azotów inwestycja o nazwie Nowy Kompleks Nawozowy. Oddane już do użytku instalacje wchodzące w skład kompleksu kosztowały łącznie blisko 464 mln zł

- Nowoczesne, inteligentne nawozy to przyszłość - powiedział Marian Rybak, prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA. - Skupiamy się na tym, żeby rozpoznawać i zaspokajać potrzeby naszych odbiorców końcowych. Dzięki takiej strategii Grupa Azoty utrzymuje pozycję drugiego w Unii Europejskiej oraz wiodącego w kraju producenta i dostawcy nawozów.

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z pracownikami spółki oraz przedstawicielami Zarządu Grupy Azoty Puławy i oraz Grupy Azoty.

– W roku 2014 świętowaliśmy obchody 25 lat polskiej demokracji - powiedział Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty. - Te 25 lat to również czas intensywnych przemian w obszarze rolnictwa i sektora żywnościowego. Opisali to autorzy raportu pt. "25 lat polskiego rolnictwa. Bezpieczeństwo żywnościowe w Europie", który w listopadzie 2014 r. pod egidą Szanownego Pana Prezydenta opublikowało Centrum Kompetencji Puławy. Chcemy, aby rolnictwo, które obecnie jest czwartym największym sektorem polskiej gospodarki nie tylko nie straciło na wartości, ale żeby za kolejną dekadę było pierwszym sektorem napędzającym rozwój Polski.

Grupa Azoty Puławy


Goście nie kryli uznania dla efektów inwestycji przeprowadzonych w Puławach.

- Tu w Puławach wykuwały się benchmarki polskiego przemysłu, które wyznaczają dobre ścieżki rozwoju współpracy świata przemysłu i świata nauki - powiedział Włodzimierz Karpiński. - Ta przestrzeń komercjalizacji wiedzy spowoduje, że nasza gospodarka utrzyma dynamikę konkurencyjności. Trzymam kciuki, żeby tak to się dalej rozwijało w Puławach i w całej Grupie Azoty.

- Grupa Azoty Puławy jest strategiczną spółką na gospodarczej mapie Polski - powiedział Bronisław Komorowski. - Życzę Państwu dalszych sukcesów w konkurowaniu na globalnym rynku.

Po oficjalnej części spotkania, Prezydent Komorowski porozmawiał z pracownikami Zakładów Azotowych oraz złożył wpis do księgi pamiątkowej.


Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8