Budowa nowego zakładu produkcji aktywnych materiałów katodowych BASF

Budowa nowego zakładu produkcji…

BASF rozpoczęła budowę zakładu produkcji aktywnych materiałów katodowych w niemieckim Schwarzheide. Z tej okazji firma zorganizowała wydarzenie online z udziałem klientów, polityków i partnerów. Nowy zakład, stanowiący część wieloetapowego planu inwestycyjnego BASF na europejskim rynku materiałów akumulatorowych, będzie korzystać z prekursorów wyprodukowanych w fińskiej fabryce BASF w Harjavalcie. Prace budowlane Schwarzheide trwają już od sierpnia, a otwarcie zakładu planowane jest na 2022 rok.

Nowy zakład produkcji aktywnych materiałów katodowych będzie korzystać z nowoczesnej technologii procesowej i dostarczać materiały akumulatorowe BASF do około 400 000 samochodów elektrycznych rocznie. Innowacyjne materiały katodowe BASF zwiększają wydajność akumulatorów, co sprzyja popularyzacji mobilności przyjaznej dla środowiska.

- Wspieramy naszych klientów i chcemy wykorzystać tę możliwość rozwoju na szybko rosnącym rynku elektrycznej mobilności, inwestując w materiały akumulatorowe w Europie - powiedział dr Martin Brudermüller, dyrektor generalny BASF SE. - Elektromobilność jest jednym z kluczowych rozwiązań pozwalających zaspokoić zapotrzebowanie na indywidualne środki transportu przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu lokalnej emisji. Firma BASF uczestniczy w rozwoju zrównoważonej elektromobilności, oferując innowacyjne materiały akumulatorowe wytwarzane z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii - ocenił Brudermüller.

- Uroczystość BASF stanowi kolejny krok we właściwym kierunku dla niemieckiego sektora przemysłowego w ramach budowy europejskiego łańcucha wartości w zakresie elektromobilności. Naszym celem jest produkcja najlepszych pod względem jakości i wydajności akumulatorów w Niemczech i Europie. Dlatego wspieramy rozwój produkcji akumulatorów, w której wykorzystywane są najnowsze i najbardziej ekologiczne materiały. Rząd federalny i władze landu przekazują około 175 mln euro na realizację projektu BASF. Niezmiernie się cieszę, że celem BASF jest wyznaczanie nowych standardów w Schwarzheide oraz tworzenie perspektywicznych miejsc pracy, które przyczynią się do pozytywnych zmian strukturalnych w regionie - podsumował Peter Altmaier, federalny minister gospodarki i energii.

- Łańcuch wartości w zakresie akumulatorów ma strategiczne znaczenie dla prężności Europy, szczególnie w kontekście ekologicznej, zrównoważonej mobilności. Tym większe w okresie, w którym staramy się ożywić nasze gospodarki, jednocześnie przyspieszając zieloną transformację. Cieszę się, że nasze wysiłki mające na celu zwiększenie innowacyjności w ramach European Battery Alliance przynoszą efekty w postaci ważnych projektów przemysłowych, takich jak inwestycja BASF. Utworzenie w Europie konkurencyjnego, innowacyjnego i zrównoważonego ekosystemu akumulatorów pozwoli również zachować miliony miejsc pracy w europejskim przemyśle, który musi stawiać czoła coraz mocniejszej globalnej konkurencji - podkreślił Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

- Miejsca pracy w przemyśle, wzrost gospodarczy i ochrona klimatu: w BASF w Schwarzheide te trzy wartości doskonale się uzupełniają. Decyzję inwestycyjną podjętą w okresie poważnej transformacji strukturalnej w regionie górnołużyckim śmiało można nazwać kamieniem milowym. Budowa fabryki materiałów akumulatorowych jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do przekształcenia Łużyc w innowacyjny region przemysłowy. Pozwoli zapewnić wysokiej jakości miejsca pracy i stworzyć dobre perspektywy dla młodych specjalistów. Mimo trudnych czasów BASF cierpliwie i wytrwale realizuje swoje projekty inwestycyjne. Władze landu z przyjemnością będą wspierać te starania - komentuje Dr Dietmar Woidke, premier Brandenburgii.

BASF zapewni niezawodne i zrównoważone dostawy lokalne aktywnych materiałów katodowych o wysokiej gęstości energetycznej do producentów ogniw i klientów z branży motoryzacyjnej, dostosowane do specyfiki ich potrzeb w Europie.

- Nowy zakład wraz z fabryką prekursorów w Harjavalcie będą stosować efektywne procesy produkcyjne. Zaplanowano wysoki udział energii odnawialnej, integrację wertykalną z pozyskiwaniem kluczowych surowców takich jak kobalt i nikiel oraz krótkie odcinki transportu w łańcuchu wartości. Pozwoli to zmniejszyć ślad węglowy o 30 procent w odniesieniu do standardów branżowych - podkreślił dr Peter Schuhmacher, szef Działu Katalizatorów BASF. - Podejmując działania na rzecz recyklingu, staramy się zamknąć cykl produkcji, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy naszych aktywnych materiałów katodowych łącznie nawet o 60 procent - dodał Schuhmacher.

- Bardzo się cieszę, że nasi klienci, politycy i partnerzy mogą wirtualnie wziąć udział w tej inauguracji budowy nowego zakładu produkcji materiałów akumulatorowych w Schwarzheide - powiedział Jürgen Fuchs, dyrektor zarządzający BASF Schwarzheide GmbH. - Prace budowlane są już w toku, a po otwarciu zakładu w 2022 roku nie tylko poszerzy się nasze portfolio produktów, ale powstanie także około 150 nowych miejsc pracy. Dzięki temu nasza inwestycja pozytywnie wpływa na zmiany strukturalne w regionie górnołużyckim. Ten moment warto świętować i zapamiętać.

Inwestycja BASF w Schwarzheide wpisuje się w plan Komisji Europejskiej zakładający utworzenie łańcucha wartości produkcji akumulatorów w Europie oraz jest częścią „Ważnego projektu stanowiącego przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania” (ang. IPCEI) zatwierdzonego przez Komisję Europejską 9 grudnia 2019 r. zgodnie z zasadami Unii Europejskiej dotyczącymi pomocy publicznej. Wprowadzenie na rynek innowacyjnych materiałów akumulatorowych produkowanych w zakładzie w Schwarzheide, a także badania nad materiałami akumulatorowymi nowej generacji, rozwojem technologii produkcji i recyklingiem akumulatorów, są finansowane ze środków Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii na podstawie uchwały niemieckiego Bundestagu, a także Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Energii Brandenburgii na podstawie uchwały Parlamentu Brandenburgii w ramach projektu IPCEI dotyczącego akumulatorów: kod finansowania 16BZF101A/B.


Czytaj więcej:
brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska