Co menedżer powinien wiedzieć o marce?


Sprowadzając odpowiedź do czystej esencji i formy współpracującej z wyrazistą marką, zdecyduj się sięgnąć do źródła, albo lepiej, do konkurencji w twojej branży.

Skomplikowana i niespójna pozycja twojej marki da rezultaty w postaci chaosu i mniejszego zaangażowania pracowników, partnerów i klientów. Upewnij się, że twoja marka jest wyrazista i łatwa w interpretacji.

Pozycja marki musi być klarowna i stosunkowo prosta, tak żeby trafiła do odbiorców, których chce się pozyskać. Używaj swojej marki konsekwentnie. Nie pesz odbiorcy manipulując obietnicami. Rozwijaj perspektywy marki, to uwydatnia i podnosi wartość twojej firmy.

Każdy branża ma unikalny charakter, każdy rynek i działania biznesowe z nim związane mają swój korporacyjny wizerunek, czy się nam to podoba czy nie. Łatwiej jest uzasadnić wydanie pieniędzy na cele inne niż wizerunek, ale jeżeli w nowych realiach firma ma przetrwać – albo jeszcze lepiej, rozwijać się – potrzebuje czytelnego, pozytywnego obrazu marki zakorzenionego w umysłach całego otoczenia.

Program rozwoju marki odróżnia firmę od konkurencji. Jeżeli pozwolimy, aby marka nie była używana, odłożymy i pozostawimy bezczynnie jeden z naszych najważniejszych biznesowych atutów.

Rozważmy konsekwencje nie inwestowania w markę. Konkurencja uruchomi kampanię promocji marki i zaoferuje czytelny standard dla branży. Ze zdwojoną motywacją do pracy i klientami, którzy ufają firmie i znają markę, ich akcje będą wysoko cenione. Firma - konkurent wybije się z tłumu. Koszt inwestycji w budowę marki to wydatek nieporównywalnie mniejszy, niż pozwolenie sobie na hazard, jakim jest nie inwestowanie w markę – lub pozwolenie konkurencji na bycie pierwszym.

Jak można zmierzyć sukces zarządzania marką?
Wprowadzenie zarządzania marką może i powinno być podyktowane wymiernymi celami biznesowymi. Jeżeli nie można określić, gdzie jest obecnie marka, niemożliwe będzie powiedzenie, jak daleko chcemy zajść i na jakie sukcesy możemy liczyć.

Narzędzia pomiarowe służące ocenie marki są tak różne, że ich dobór powinien być zgodny z szeroko pojętymi celami firmy. Znaczy to, że przed rozpoczęciem procesu budowy i zarządzania marką musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć, tak aby optymalnie dobrać i zaprogramować narzędzia pomiaru sukcesu.

Stałe monitorowanie i analizowanie marki ma wpływ na nasz ostateczny sukces, bo dynamiczne zarządzanie pomaga w wywieraniu przez markę stałego wpływu na otoczenie.

Analitycy marek firmowych używają narzędzi biznesowych i marketingowych, które pomagają zrozumieć markę i wykorzystać ją w najbardziej efektywny sposób. Wiadomo wówczas, w jakiej sytuacji jest firma w porównaniu z konkurencją, można zidentyfikować cechy i zalety wyróżniające markę, zrozumieć jej wpływ na wycenę giełdową, zwroty z inwestycji oraz zyski.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum