Części do odkurzaczy w połowie z tworzywa z kukurydzy

Firma Bianor chce doprowadzić do sytuacji, w której części do odkurzaczy w niemal połowie będą wytwarzane z kukurydzy.

Bianor, czyli polsko-holenderska firma przetwórstwa tworzyw sztucznych metodą wtrysku, wraz z jednym ze swoich klientów, rozpoczęła komercyjne badania biogranulatów. Surowiec składa się w prawie 50 proc. z kukurydzy. Wstępne badania zakończyły się sukcesem a właściwości techniczne materiału przypominają te charakterystyczne dla tworzyw ABS.

Głównymi cechami nowego tworzywa są odporność na zarysowania oraz dobre właściwości izolacyjne. Może być ono pokryte warstwą metaliczną podczas obróbki galwanicznej. Jeśli wszystkie prowadzone aktualnie testy zakończą się pomyślnie, oznaczać to będzie możliwość wykorzystania biogranulatów w produkcji sprzętu elektronicznego, artykułów gospodarstwa domowego, elementów wystroju wnętrz samochodowych, mebli, sprzętu sportowego oraz wielu innych produktów, w których wykorzystanie tworzyw sztucznych jest popularne.

- Szukamy nowych sposobów produkcji wysokiej jakości wyrobów z tworzyw sztucznych, w ekologiczny sposób - powiedział Hans de Haas, dyrektor w firmie Bianor. - Jeżeli nasze przypuszczenia okażą się słuszne, nowe biogranulaty znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych z urządzeń produkcyjnych. - Dzisiaj przecież producenci często nie mogą sprostać nowym standardom ekologicznym. Co tydzień nagłówki gazet informują o produktach z Dalekiego Wschodu, które nie spełniają wymogów UE dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa - zawierają toksyczne substraty np. ołów. Dla przykładu obecnie brytyjskie firmy używają tego argumentu w celu przeniesienia produkcji i zaopatrzenia do dostawców bliżej rynku zbyt. Inne firmy widzą green engineering jako nieodzowną część ich nowej strategii zaopatrzenia. Ekologia staje się znaczącym tematem w komunikacji z klientami i podwykonawcami. Tworzenie obudowy ulegającej biodegradacji i wyeliminowanie większości toksycznych substancji chemicznych z elementów oznacza ogromne zmiany w opakowaniach, AGD a nawet w branży komputerowej. Z pewnością przyniesie to także zmiany w projektowaniu produktów - dodaje Hans de Haas.

Bianor jest jednym z czołowych producentów na rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych metodą wtrysku. Powstał 12 lat temu jako polsko - holenderskie joint venture. Firma posiada doświadczenie w dużych projektach z wtryskiem wielokomponentowym, z gazem, z rozdmuchem, z malowaniem części plastikowych oraz z montażem. Specjalizuje się również w produkcji części plastikowych urządzeń AGD dla znanych firm jak Bosch Siemens-Hausgeräte czy Philips. Produkuje także obudowy do wiertarek dla Makity oraz opakowania konsumenckie dla MeadWestvaco. Bianor zatrudnia łącznie około 320 osób. Produkcja miesięczna spółki to 5,2 mln detali.


Przetwórstwo tworzyw sztucznych, części do artykułów gospodarstwa domowego, elementy wizulane, elementy
 

Aktualizacja

Przetwórstwo tworzyw sztucznych, części do artykułów gospodarstwa domowego, elementy wizulane, elementy techniczne dla różnych branż, tampodruk

Polska