Czy palety plastikowe są rzeczywiście drogie?

Wykorzystanie w automatycznych magazynach

Wykorzystanie palet drewnianych w coraz bardziej popularnych magazynach automatycznych i centrach dystrybucyjnych bardzo często zakłóca pracę przenośnika (lub innego urządzenia), który może zostać uszkodzony przez kawałek palety drewnianej. Wszelkie przestoje linii transportowych lub urządzeń to w konsekwencji znaczące koszty i wydłużenie czasu realizacji zlecenia.

Długość życia

Trwałość palety plastikowej jest dość powszechnie znana, natomiast trwałość palety drewnianej jest czasami sztucznie wydłużana. Doświadczenie pokazuje, że paleta z tworzywa „żyje” co najmniej 10 lat. Paleta z drewna rzadko osiąga bez napraw jeden rok.

Utylizacja a ekologia

Nie wolno zapomnieć też o tym, co dzieje się z paletą, kiedy nie nadaje się już do dalszego użytku. Paleta plastikowa nie staje się, jak drewniana bezużytecznym odpadem, który zaśmieca środowisko. Wręcz przeciwnie, w 100% można ją przetworzyć i użyć do produkcji nowych palet lub innych wyrobów z tworzywa sztucznego.

Zastosowanie palet z tworzywa sztucznego to bardzo często zmiana przyzwyczajeń i standardów w logistyce. Oczywiście potrzeba jeszcze trochę czasu, aby drewnianą paletę zastąpiła jej plastikowa odpowiedniczka. Warto jednak już dziś przyjrzeć się dokładniej kosztom eksploatacji, ponieważ jak widać w dłuższej perspektywie opłacalność palet drewnianych wcale nie jest taka oczywista. Korzystając z plastikowych odpowiedników zyskujemy produkt posiadający stałą tarę, który posłuży przez wiele lat, będzie bardziej higieniczny w użyciu, a w codziennej eksploatacji przysporzy mniej problemów.

Firma Georg Utz Sp. z o.o. jest producentem plastikowych pojemników wielokrotnego użytku, palet i wyprasek na części techniczne z tworzywa sztucznego. Stanowi część szwajcarskiej grupy Georg Utz Holding AG, założonej w 1947 r. Przedsiębiorstwo jest dostawcą oferującym bogatą gamę produktów dla logistyki i magazynowania oraz przemysłu, m.in.: pojemniki do składowania w stosie, obrotowe, składane, izotermiczne, antyelektrostatyczne, czy opakowania na materiały niebezpieczne oraz palety i skrzyniopalety. Wykorzystuje dwa rodzaje technologii: pojemniki i palety są produkowane wtryskowo, natomiast wypraski - w procesie formowania próżniowego. Firma specjalizuje się w rozwiązaniach realizowanych na indywidualne potrzeby klientów.

Produkty Utz mają zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki - przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, spożywczym, farmaceutycznym, a także w dystrybucji i handlu. W portfolio obsługiwanych przez Georg Utz firm znajdują się m.in.: Bosch, Cadbury, Delphi, Opel, Philips, Polpharma, Poczta Polska, Viessmann czy Volkswagen.

Grupa Utz posiada osiem zakładów produkcyjnych w: Polsce, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Meksyku oraz sieć przedstawicielstw na całym świecie. Produkcja pojemników w zakładzie w Kątach Wrocławskich rozpoczęła się w 2000 r. Georg Utz Sp. z o.o posiada certyfikaty: ISO 9001: 2008.

Palety Georg Utz

fot. Georg Utz sp. z o.o.


Źródło: Georg Utz Sp. z o.o.

Czytaj więcej:
Palety 23