Czynniki Opteon przyczyniają się do redukcji emisji CO2

Czynniki Opteon przyczyniają się do redukcji emisji CO2
Firma Chemours, producent bieli tytanowej, produktów fluorowanych oraz rozwiązań dla przemysłu chemicznego, poinformowała o zwiększeniu o ponad 8 procent przewidywanej redukcji emisji gazów cieplarnianych wynikającej ze stosowania produktów z rodziny Opteon. Spółka spodziewa się, że seria czynników Opteon o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) wyeliminuje do roku 2025 około 325 milionów ekwiwalentnego CO2 w skali globalnej.

To nowe oświadczenie odpowiada dzisiejszemu wezwaniu ze strony światowych liderów z ponad 100 krajów do aktualizacji Protokołu Montrealskiego, w celu przyspieszenia zmniejszania ilości wodorofluorowęglowodorów (HFC) na rynku. Proponowana zmiana obejmowałaby wcześniejszy pierwszy stopień redukcji w krajach rozwiniętych (Art. 2) oraz wcześniejsze zamrożenie ilości w krajach rozwijających się (Art. 5).

- Firma Chemours w pełni popiera stałe wysiłki na rzecz zmniejszenia stosowania i emisji HFC o wysokim potencjale GWP - powiedział Paul Kirsch, prezes Chemours Fluoroproducts. - Wierzymy, że nasze portfolio czynników o niskim GWP wprowadzone na rynek pod marką Opteon daje przemysłowi jasne wytyczne, jak można przejść na bardziej zrównoważone produkty bez jednoczesnego zmniejszania wydajności.

Związki fluorowane Opteon są przełomem wśród czynników o niskim GWP. Produkty te opracowano na bazie hydrofluoroolefin, takich jak HFO-1234yf i HFO-1336mzzZ, tak by spełniały coraz ostrzejsze globalne normy dotyczące HFC, przy zachowaniu lub poprawie wydajności w porównaniu do obecnych czynników. Chemours wprowadziła na rynek produkty Opteon do układów klimatyzacji samochodowych, chłodnictwa stacjonarnego i transportowego. Firma pracuje również nad nowymi produktami Opteon do stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych, odzysku ciepła odpadowego oraz czynników pianowtórczych.

Firma Chemours niedawno poinformowała o dwóch dużych inwestycjach w produkcję czynników Opteon. W maju 2016 roku firma zadeklarowała inwestycję rzędu setek milionów dolarów w ciągu następnych trzech lat w budowę nowego zakładu w Corpus Christi w Teksasie, który będzie zajmował się produkcją czynnika HFO-1234yf. Jego uruchomienie zaplanowano na drugą połowę 2018 roku. Ponadto w listopadzie 2015 roku firma rozpoczęła budowę największego na świecie zakładu produkującego HFO-1336mzzZ, który ma rozpocząć pracę w połowie 2017 roku. Inwestycje te zwiększą potencjał produkcyjny czynników chłodniczych i czynników pianotwórczych o niskim GWP, dzięki czemu Chemours dostarczy swoim klientom rozwiązania niezbędne do spełnienia wymogów w ramach zmieniających się regulacji rynkowych.