Dassault Systèmes i IBM rozszerzają współpracę na rzecz zrównoważonej transformacji

Dassault Systèmes i IBM rozszerzają…

Dassault Systèmes i IBM ogłosiły przedłużenie wieloletniej współpracy, podpisując protokół uzgodnień dotyczący wykorzystania technologii obu firm na rzecz rozwiązania problemów dotykających branże zasobochłonne. W 2022 r. 58% dyrektorów generalnych z sektora energii i zasobów wskazało zrównoważony rozwój jako największe wyzwanie dla swoich firm, przy czym 51% z nich uznało go jednocześnie za biznesowy czynnik rozwoju, z kolei 44% ankietowanych wskazało problem braku użytecznych informacji wynikających z danych. (Źródło: IBV 2022 CEO – Energy & Resources).

Obecnie firmy muszą mierzyć się nie tylko z rosnącymi kosztami energii, ale także zakłóceniami dotykającymi łańcuchów dostaw i operacji biznesowych, a wynikającymi z szeregu czynników, takich jak sytuacja geopolityczna, starzejące się kadry i zagrożenia klimatyczne. W odpowiedzi na te i inne wyzwania kluczowe znaczenie ma zdolność szybkiego i efektywnego wdrożenia nowej infrastruktury oraz optymalizacji operacji związanych z istniejącymi zasobami oraz cyklem ich eksploatacji. Zdolność firmy do czerpania użytecznych informacji z gromadzonych danych jest niezbędna dla efektywnej transformacji zasobów, której celem jest uczynienie ich bardziej bezpiecznymi, wydajnymi i zrównoważonymi.

Aby pomóc firmom zapewnić ciągłość biznesową w dążeniu do realizacji celów związanych ze zrównoważonym rozwojem, Dassault Systèmes i IBM postanowiły połączyć możliwości platformy 3DExperience oraz technologii wirtualnych kopii bliźniaczych z rozwiązaniami do zarządzania i optymalizacji zasobów oraz zarządzania ryzykiem środowiskowym z uwzględnieniem wskaźników ESG.

Inicjatywa ta pozwoli organizacjom, w tym firmom konsultingowym i inżynieryjnym, korzystać z dokładniejszych informacji na temat istniejących zasobów w kontekście tworzenia mapy drogowej dla modernizacji i optymalizacji m.in. sieci energetycznych, farm wiatrowych, lotnisk, sieci wodociągowych, transportu i mobilności, planów miejskich i centrów danych. Wirtualna kopia bliźniacza to oparty na danych i ewoluujący model 3D zasobu, będący jego precyzyjną repliką i służący do testowania oraz doskonalenia jego efektywności w środowisku wirtualnym jeszcze przed testami fizycznymi. Połączenie wirtualnych kopii bliźniaczych sprzętu, elementów infrastruktury, sieci wartości i terytoriów z rozwiązaniami do optymalizacji danych meteorologicznych oraz danych dotyczących Green IT, może m.in.:

  • usprawnić współpracę oraz wymianę wiedzy i informacji między działami ds. inżynierii, produkcji i operacji;
  • skrócić czas podejmowania bardziej bezpiecznych i zrównoważonych decyzji operacyjnych dotyczących zasobów, personelu i procesów;
  • zintegrować działania związane z zapewnianiem zgodności z przepisami branżowymi i środowiskowymi od fazy inżynieryjnej po fazę utrzymania.

W nadchodzących miesiącach firmy Dassault Systèmes i IBM opracują szczegóły wspólnej oferty, która będzie skierowana w pierwszej kolejności do właścicieli i operatorów projektów związanych z dystrybucją wody/energii, operatorów farm wiatrowych i lotnisk oraz operatorów projektów IT związanych z centrami danych.

Przykładowe zastosowania dla sektora energetyki i infrastruktury cywilnej obejmują:

  • Obliczanie i optymalizację globalnego śladu węglowego operacji w ramach centrum danych przez automatyzację działań ukierunkowanych na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów obliczeniowych i sieciowych oraz pamięci masowej.
  • Optymalizacja operacji lotniskowych dzięki wykorzystaniu informacji dotyczących kondycji i konserwacji zasobów oraz globalnych danych meteorologicznych i prognoz.
  • Optymalizacja i symulacja bardziej efektywnego rozmieszczenia fizycznych elementów farm wiatrowych.
  • Optymalizacja operacji związanych z dostawą usług komunalnych oraz modernizacją infrastruktury do przesyłu energii, dostawy wody i odprowadzania nieczystości.

– Rozwiązywanie problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem wymaga współpracy w ramach rozległego ekosystemu partnerów biznesowych i jest doskonałą okazją do wzmocnienia wieloletnich relacji między IBM i Dassault Systèmes. Jesteśmy przekonani, że sprzężenie wirtualnych kopii bliźniaczych z rzeczywistymi danymi pozwoli firmom zwiększyć efektywność operacyjną oraz zredukować negatywny wpływ na środowisko, zwłaszcza w przypadku branż zasobochłonnych – mówi Ana Paula de Jesus Assis, Chair & General Manager, EMEA, IBM.

– Od początku swojego istnienia firma IBM stara się czynić świat lepszym, w związku z czym zamierzamy osiągnąć zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. We współpracy z naszymi partnerami opracowujemy szeroko zakrojone i zróżnicowane portfolio zrównoważonego oprogramowania i usług doradczych. – Trwająca od wielu lat, a przy tym niezwykle owocna współpraca między IBM i Dassault Systèmes, opiera się na niesłabnącym zaangażowaniu w zrównoważoną transformację różnych gałęzi przemysłu. Nasze porozumienie jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom klientów, którym zależy na redukcji śladu węglowego w sektorach o znaczeniu krytycznym w kontekście panującego kryzysu energetycznego – mówi Florence Verzelen, Executive Vice President, Industry, Marketing and Sustainability, Dassault Systèmes.

– Połączenie oprogramowania i doświadczenia IBM z możliwościami platformy 3DExperience oraz portfolio zrównoważonych rozwiązań i technologia wirtualnych kopii bliźniaczych Dassault Systèmes może ułatwić rozwiązanie problemów natury systemowej w dążeniu do osiągnięcia zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych i stymulowania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Platforma 3DEXPERIENCE, oprogramowanie do
 

Platforma 3DEXPERIENCE, oprogramowanie do projektowania 3D, rozwiązania 3D Digital Mock Up i Product Lifecycle Management (PLM)

Polska