Diamenty Polskiej Chemii rozbłysły w Warszawie

Diamenty Polskiej Chemii rozbłysły w Warszawie
Podczas uroczystej gali towarzyszącej konferencji Chemical Industry Forum 2014, która odbyła się 20 listopada w warszawskim hotelu InterContinental, wręczono nagrody najlepszym polskim firmom chemicznym. W konkursie "Diamenty Polskiej Chemii" w ośmiu kategoriach uhonorowane zostały podmioty wyjątkowo aktywne na rynku, które swoimi działaniami przyczyniają się do wzmocnienia pozycji polskiej chemii w warunkach międzynarodowej konkurencji.

W kategorii Inwestycja roku nagrodę otrzymała firma Kulczyk Investments, która w mijającym roku dokonała transakcji przejęcia większościowego pakietu akcji Ciech przez KI Chemistry, spółkę z grupy Kulczyk Investments. W kategorii Lider innowacji nagrody nie przyznano, wręczono jednak wyróżnienie dla firmy Boryszew SA Odział Boryszew ERG w Sochaczewie za środek Borygo Runway KF, któryprzeznaczony jest do odladzania pasów startowych, dróg kołowania i nawierzchni betonowych lotnisk.

W kategorii Produkt roku tegorocznym zwycięzcą została spółka Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn za Oxoplast Medica, plastyfikator stosowany w medycynie w przemyśle medycznym do produkcji woreczków do przechowywania krwi i składników krwi, zestawy do transfuzji krwi i składników krwi.

- Jest w Grupie Azoty klimat innowacyjności - powiedział Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA. - I tak samo w polskiej chemii jest klimat, aby tworzyć coraz lepsze produkty.

Z kolei cała Grupa Kapitałowa Grupa Azoty zwyciężyła w kategorii Lider Ekologii. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała spółka Kemipol Sp. z o.o.

- Dbamy nie tylko o produkcję, ale i ekologię - powiedział Marian Rybak, wiceprezes zarządu Grupy Azoty i prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA. - I choć nagroda ta docenia przede wszystkim ostatnie proekologiczne inwestycje Grupy Azoty - między innymi instalację odbioru popiołów w Tarnowie, modernizację Wytwórni Kwasu Siarkowego oraz instalacje oczyszczania spalin, to realizujemy i już zrealizowaliśmy w spółkach Grupy wiele takich proekologicznych projektów.

Diamenty Polskiej Chemii


Dwie nagrody ex aequo wręczono w kategorii Lider CSR - otrzymały je Grupa Lotos oraz BASF Polska. Drugą z wymienionych spółek doceniono m.in. za działania edukacyjne dla młodzieży, współorganizowanie imprez popularyzujących chemię oraz współpracę z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Polska Izba Przemysłu Chemicznego została laureatem nagrody w kategorii Podmiot Wspierający Roku przeznaczonej dla podmiotu szczególnie zaangażowanego we współpracę z branżą chemiczną, m.in. w zakresie doradztwa w sektorze.

- Ta nagroda to szczególne wyróżnienie dla Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, a tym samym dla wszystkich naszych członków - powiedział Tomasz Zieliński, prezes zarządu PIPC. - Izba działa nie tylko na rzecz zrzeszonych podmiotów, ale również na rzecz całego sektora chemicznego rozwiązując nasze wspólne problemy i wspólnie umacniając pozycję polskiej chemii w kraju i zagranicą.

W kategorii Efektywność w zarządzaniu zwyciężył koncern PKN Orlen. Wybór ten uzasadniono tym, iż "PKN Orlen stanowi wzór dobrej organizacji tak na rynku polskim, jak i w szerszej, europejskiej perspektywie środowiska petrochemicznego. Na podkreślenie i nagrodzenie zasługuje realizowana z konsekwencją i starannością strategia biznesowa, w której zakładane są ambitne cele, a doskonała działalność operacyjna służy ich realizacji. PKN Orlen niezależnie od tempa rozwoju gospodarczego Polski i warunków makroekonomicznych dzięki skutecznemu i stabilnemu zarządzaniu stale podnosi swoją efektywność. Spółka jest też liderem w obszarze współpracy z inwestorami i sprawozdawczości finansowej".

W kategorii Top Executive Roku tegorocznym zwycięzcą został Tomasz Kalwat, prezes zarządu Synthos.

Spotkanie "Chemical Industry Forum & Awards Gala" organizowane jest przez Executive Club.