Dlaczego PET odnajdzie się w systemie kaucyjnym

Dlaczego PET odnajdzie się…

Butelki wykonane z tworzywa PET mogą być poddane recyklingowi i wykorzystane powtórnie - to obecnie jeden z najskuteczniejszych i efektywnych środowiskowo sposobów gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych. Wejście od 2025 roku systemu kaucyjnego dodatkowo zapewni czysty gatunkowo surowiec wtórny jakim są postkonsumenckie butelki napojowe PET.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, z początkiem 2025 r. zacznie funkcjonować system kaucyjny. Będą mu podlegać:

  • jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych (do 3 litrów)
  • metalowe puszki (do 1 litra)
  • szklane butelki wielorazowego użytku (do 1,5 litra)

Dla dwóch pierwszych rodzajów opakowań kaucja ma wynosić 0,5 zł, a w przypadku trzeciego będzie to 1 zł. Klienci odzyskają kaucję oddając puste opakowania np. do sklepów, które uczestniczyły będą w systemie kaucyjnym. Już teraz coraz więcej placówek handlowych przygotowuje się i uruchamia specjalne automaty, zwane recyklomatami.

Sprawnie działający system kaucyjny jest podstawą efektywnego recyklingu, co potwierdzają przykłady krajów, które skutecznie go wprowadziły. Powrót opakowań z tworzyw sztucznych do obiegu oznacza redukcję zanieczyszczeń i odpadów oraz możliwość pozyskania wysokiej jakości surowca do przetwarzania, co bywa dla branży problematyczne. Odzysk tego surowca jest niezbędny, aby spełnić normy dotyczące używania recyklatów w procesach produkcji nowych materiałów opakowaniowych. Sprawnie funkcjonujący system kaucyjny, połączony z projektowaniem opakowań z tworzyw sztucznych z myślą o recyklingu, będzie skutkować stworzeniem zamkniętego obiegu w tym obszarze - mówi Mariusz Musiał, Dyrektor Zarządzający Alpla Polska.

Dlaczego warto postawić na PET?

Butelki PET najczęściej znajdują zastosowanie w branży napojów i wody. Samo tworzywo jest zaś cennym materiałem i zrównoważonym, przyjaznym dla środowiska surowcem opakowaniowym:

  • PET może być przetwarzany wielokrotnie i nadaje się do recyklingu
  • recykling opakowań PET generuje znacznie mniej CO2 niż opakowań i butelek ze szkła czy metalu
  • zwrotna butelka PET może być napełniana średnio aż 25 razy
  • ze względu na mniejszą masę transport butelek PET generuje mniej CO2 niż transport butelek szklanych
  • granulat z recyklingu jest wykorzystywany nie tylko do produkcji nowych butelek PET, ale również do produkcji innych wyrobów, takich jak tekstylia, folie czy inne opakowania
  • opakowania, które straciły swoje właściwości w wyniku wielokrotnego przetwarzania, mogą zostać zutylizowane, pozwalając w trakcie tego procesu odzyskać energię.
grafika

Wykorzystanie PET stanowi obecnie jeden z najskuteczniejszych i efektywnych środowiskowo sposobów gospodarowania tworzywami sztucznymi. Zużyte opakowania PET powinniśmy zdecydowanie uważać za cenny materiał, dlatego tak istotny jest ich prawidłowy recykling. W żadnym wypadku nie powinny być zmarnowane i trafiać do środowiska naturalnego jako zwykły odpad.

Coraz większa świadomość korzyści PET

Właściwości PET obalają mit, że tworzywa sztuczne są mniej przyjazne dla środowiska niż szkło, papier i metal. Dla przykładu, 1 litrowa butelka PET wielokrotnego użytku w trakcie całego cyklu życia emituje zaledwie 102 g CO2 do otoczenia, podczas gdy w przypadku butelek ze szkła jest to 144 g (butelka wielorazowa) lub nawet 552 g (butelka jednorazowa).  

Wiele firm widzi więc przyszłość w wykorzystaniu materiałów PET i inwestuje w rozwiązania do nowoczesnego recyklingu. Między innymi, by spełnić coraz wyższe normy środowiskowe - od 2026 roku butelki PET będą musiał składać się w co najmniej w 25% z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Niektórzy producenci już idą dalej i sprzedają produkty w butelkach czy opakowaniach wykonanych nawet w całości z recyklatu.