Dni Technologii Kanitech i Gabriel-Chemie

Michał Thiel (Gabriel-Chemie) zaprezentował uczestnikom spotkania szerokie spektrum dodatków stosowanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Zwrócił on uwagę na dodatki procesowe wytwarzane na bazie fluoroelastomerów (PPA), które pełnią szczególną rolę w utrzymaniu czystości i jakości produkcji. Eliminują one m.in. odkładanie się osadu na głowicy maszyny i powstawaniu żeli będących wynikiem degradacji tworzywa, tworząc warstwę ochronną. Również zmniejszają tarcie, a więc wpływają na obniżenie ciśnienia procesu, oszczędność energii elektrycznej i większą wydajność. Zastosowanie dodatków procesowych może też uchronić przed powstawaniem efektu "skóry rekina", czyli pofalowania powierzchni wyrobu końcowego.

W dalszej części swojego wystąpienia Michał Thiel przedstawił combi-masterbatche, czyli kombinacje tworzyw, pigmentów i dodatków procesowych. Ich zastosowanie pozwala nie tylko zaoszczędzić koszty transportu i magazynowania surowca, ale również ujednolica i podnosi jakość produktu końcowego, minimalizując wpływ tworzywa będącego nośnikiem dodatku. Combi-masterbatche opracowywane są przez jednego dostawcę, co umożliwia dobranie najlepszych parametrów surowca, a później jego oszczędne dozowanie. Są one dobrym rozwiązaniem w przypadku produkcji na liniach produkcyjnych o ograniczonych możliwościach dozowania, gdyż możemy dozować surowiec "3 w 1", np. kolor + uniepalniacz + stabilizator UV.

Michał Thiel, Gabriel Chemie


Kontynuując tematykę dodatków, Pani Dorota Zając (Gabriel-Chemie) przedstawiła zgromadzonym gościom stabilizatory UV i uniepalniacze do tworzyw sztucznych. Ze względu na wrażliwość polimerów na promieniowanie UV, rolą stabilizatorów UV jest: zamiana promieniowania UV w energią cieplną (absorbery UV), ochrona przed UV (Carbon Black), zmiana długości fali (Quencher) i wreszcie dezaktywacja wolnych rodników (HALS = Hindered Amine Light Stabilisers).

Uniepalniacze (antypireny) to środki spowalniające palenie, nie sprawią więc, że wyrób gotowy będzie całkowicie niepalny (bo tworzywa sztuczne są palne). Rolą uniepalniacza jest więc znaczne ograniczenie czasu i gwałtowności spalania wyrobu polimerowego. Przytoczony tu został przykład tragicznego w skutkach pożaru na stadionie piłkarskim w Bradford w Wielkiej Brytanii w 1985 roku, gdzie w wyniku zapalenia się drewnianej konstrukcji trybun życie straciło 56 osób. Od tego czasu zaczęto zwracać baczniejszą uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a surowce, z których dzisiaj wykonywane są nie tylko siedziska stadionowe, ale też materiały budowlane, urządzenie elektryczne, elektrotechniczne i wiele innych, zawierają uniepalniacze, które mają zapobiec kolejnym ewentualnym tragediom.

Dorota Zając, gabriel chemie


Wracając do urządzeń do przetwórstwa tworzyw, na uwagę zasługuje interesujące wystąpienie Marco Rossiego (Cemas Elettra), który zaprezentował szeroki przekrój technologii zgrzewania tworzyw sztucznych, takich jak: zgrzewanie wibracyjne (poprzez tarcie o częstotliwości 100-200Hz), hybrydowe (wstępne nagrzewanie + wibracyjne), nagrzewanie podczerwienią / gorącą płytą, laserowe, ultradźwiękowe czy technologię infrastake (nitowanie, nagrzewanie, formowanie, chłodzenie). Zgrzewanie tworzyw ma dziś ogromne znaczenie przy produkcji wyrobów AGD (pralki, zmywarki) czy części motoryzacyjnych (deski rozdzielcze, reflektory).

Marco Rossi


Przedstawiliśmy tylko niektóre wystąpienia, których mogli wysłuchać uczestnicy Dni Technologii, bo nie sposób w jednym artykule zaprezentować całe dwa dni prelekcji. Biorący udział w wydarzeniu mogli również dotknąć i obejrzeć przykładowe produkty z tworzyw i zobaczyć jak pracują niektóre z przedstawionych wyżej urządzeń.

dozowniki Maguire


Natomiast po godzinach intensywnych wykładów, była możliwość odprężenia i swobodnych rozmów przy wspólnej kolacji w restauracji hotelu Warszawianka.

Pierwsze Dni Technologii firm Kanitech i Gabriel-Chemie za nami, ale sami organizatorzy jak również uczestnicy wyrażają chęć ponownego spotkania w niedalekiej przyszłości.

Tutaj znajdą Państwo więcej zdjęć z wydarzenia.


Dozowniki grawimetryczne, suszarki próżniowe
 

Dozowniki grawimetryczne, suszarki próżniowe, systemy do kontroli wydajności linii wytłaczania, urządzenia do rozładunku big-bagów i oktabin, mieszadła zewnętrzne

Polska


Reportaże

Forum

Adam80

Własna firma produkcyjna 2020-10-24

Echo_Plast

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-10-02

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10

Piotrekente

Czas cyklu 2020-09-01