Dow Chemical wydziela aktywa chlorowe

Dow Chemical wydziela aktywa chlorowe
Firma Dow Chemical ogłosiła we wtorek szczegółowe plany wydzielenia części chlorowej koncernu. Aktywa, które zostały wydzielone w procesie carve-out i prawdopodobnie będą sprzedane reprezentują łącznie wartość 5 mld dolarów rocznego przychodu. Proces obejmie ok. 40 instalacji w 11 kompleksach, gdzie zatrudnionych jest blisko 2 tys. osób.

W ramach restrukturyzacji Dow pozbędzie się m.in. zakładów działających w segmencie chlorowym w USA i w Niemczech, jak również instalacji z segmentu epoksydowego w USA, Korei Południowej, Chinach, Brazylii, Niemczech i we Włoszech.

- Dzisiejszy komunikat oznacza kontynuację zmian w naszym koncernie zmierzających w kierunku wytwarzania wysokomarżowych produktów i technologii, a które generują większe zyski aniżeli konwencjonalne produkty - powiedział Andrew N. Liveris, dyrektor zarządzający Dow. - Dlatego będziemy zmierzać do priorytetyzacji naszych zasobów w celu zapewnienia możliwie największej stopy zwrotu dla naszych akcjonariuszy. Sprzedawane aktywa dobrze nam służyły przez dekady, ale zaspokajają potrzeby rynku, z którego się wycofujemy.

Ponadto koncern zapowiedział ograniczenie mocy produkcyjnych w segmencie chlorowym we Freeport o 800 tys. ton. Zostanie ono zrównoważone po uruchomieniu nowej instalacji spółki joint venture Dow Mitsui na początku przyszłego roku.

Spółka Dow spodziewa się przeprowadzenia transakcji sprzedaży w ciągu następnych 12-24 miesięcy. W ciągu ostatniego roku firma przeprowadziła bądź zapowiedziała transakcje zbycia aktywów o wartości 700 mln dol., w tym między innymi sprzedaż biznesu polipropylenowego.

Czytaj więcej: Rynek 831 żywice 56