Drukuj

Dow Chemical wydziela aktywa chlorowe Dow separates from chlorine business

Dow Chemical wydziela aktywa chlorowe
Firma Dow Chemical ogłosiła we wtorek szczegółowe plany wydzielenia części chlorowej koncernu. Aktywa, które zostały wydzielone w procesie carve-out i prawdopodobnie będą sprzedane reprezentują łącznie wartość 5 mld dolarów rocznego przychodu. Proces obejmie ok. 40 instalacji w 11 kompleksach, gdzie zatrudnionych jest blisko 2 tys. osób.

W ramach restrukturyzacji Dow pozbędzie się m.in. zakładów działających w segmencie chlorowym w USA i w Niemczech, jak również instalacji z segmentu epoksydowego w USA, Korei Południowej, Chinach, Brazylii, Niemczech i we Włoszech.

- Dzisiejszy komunikat oznacza kontynuację zmian w naszym koncernie zmierzających w kierunku wytwarzania wysokomarżowych produktów i technologii, a które generują większe zyski aniżeli konwencjonalne produkty - powiedział Andrew N. Liveris, dyrektor zarządzający Dow. - Dlatego będziemy zmierzać do priorytetyzacji naszych zasobów w celu zapewnienia możliwie największej stopy zwrotu dla naszych akcjonariuszy. Sprzedawane aktywa dobrze nam służyły przez dekady, ale zaspokajają potrzeby rynku, z którego się wycofujemy.

Ponadto koncern zapowiedział ograniczenie mocy produkcyjnych w segmencie chlorowym we Freeport o 800 tys. ton. Zostanie ono zrównoważone po uruchomieniu nowej instalacji spółki joint venture Dow Mitsui na początku przyszłego roku.

Spółka Dow spodziewa się przeprowadzenia transakcji sprzedaży w ciągu następnych 12-24 miesięcy. W ciągu ostatniego roku firma przeprowadziła bądź zapowiedziała transakcje zbycia aktywów o wartości 700 mln dol., w tym między innymi sprzedaż biznesu polipropylenowego.

Czytaj więcej: Rynek 825 żywice 56