Dow Chemical zamyka fabryki

Dow Chemical zamyka fabryki
Koncern Dow Chemical zamyka swoje dwie istotne europejskie fabryki.

Koniec produkcji dotyczy dwóch zakładów wytwarzających polistyrenowe izolacje. Pierwsza z nich ulokowana jest w Portugalii, druga zaś na Węgrzech. To reakcja koncernu na słabnące wyniki i koniunkturę w przemyśle na naszym kontynencie. Decyzje, kiedy to nastąpi, podjęte zostaną w ciągu 12 miesięcy. Jednocześnie na bezczynność skazana zostanie fabryka w Holandii. Ponadto już wiadomo, że Dow przymierzał się będzie do zamknięcia takiej samej fabryki w Stanach Zjednoczonych oraz zakładu TDI w Brazylii.

Dow wyjaśnił, że te zamknięcia są częścią szerszej strategii dotyczącej redukcji kosztów i w strategii tej zawiera się również odwołanie kilku planów inwestycyjnych. Oprócz już podjętych kroków, koncern zapowiedział też, że chce skonsolidować w ciągu dwóch lat produkcję poliuretanów i żywic epoksydowych w celu poprawy konkurencyjności i osiągnięcia wzrostu na rynkach lokalnych.

Swoje odporne na wilgoć, wytrzymałe mechanicznie i lekkie polistyreny ekstrudowane XPS Dow wytwarza od 1941 r. Początkowo polistyren XPS był wykorzystywany w marynarce. Na początku lat 50. z uwagi jego doskonałe parametry użytkowe zaczęto go powszechnie stosować w budownictwie jako materiał izolacyjny. Produkt powstaje przy zastosowaniu technologii ekstrudowania. W procesie wytłaczania polistyrenu tworzy się materiał o jednorodnej strukturze złożonej z małych, zamkniętych komórek i gładkiej powierzchni.

Dow posiada 197 zakładów produkcyjnych w 36 państwach całego świata.

Czytaj więcej: Ze świata 317