Druk 3D bez tajemnic

Jak będzie kształtować się przyszłość druku 3D? Czym jeszcze zaskoczą nas producenci?

Wiodący producenci drukarek 3D stale usprawniają swoje maszyny, by były one szybsze, bardziej precyzyjne i pozwalały na jeszcze więcej nowych zastosowań. Na rynku widać trend w zakresie dostarczania systemów do wydajnej i opłacalnej produkcji seryjnej. Jest to możliwe, dzięki wprowadzaniu na rynek nowych technologii druku 3D, np. technologii SAF od Stratasys, lub usprawnianiu istniejących rozwiązań. Przykładem jest tu Formlabs, który ostatnio wprowadził metodę Low Force Stereolithography, czyli udoskonaloną wersję metody SLA i drukarkę 3D do wielkoformatowego druku z żywic – Form 3L. 

Myślę, że duży rozwój czeka nas w obszarze materiałów do drukowania 3D. Producenci tworzyw i żywic systematycznie wprowadzają na rynek nowe materiały o jeszcze lepszych parametrach. Do czego będziemy używać technologii druku 3D w przyszłości, w dużej mierze zależy właśnie od materiałów dostępnych do druku. Ciekawostką z ostatnich dni jest informacja na temat opracowania przez Grupę Azoty bioplastiku ze skrobi ziemniaczanej, z którego ma powstawać także filament do drukarek 3D będący alternatywą dla PLA. Próby stworzenia ekologicznego tworzywa do druku 3D to nie nowość, ale dobrze że i w tym kierunku prowadzone są badania.

Jak obecnie wygląda rynek drukarek 3D i jak ocenia pan miejsce firmy CadXpert?

Na rynku drukarek 3D działamy od 2013 r., dzięki czemu mogliśmy zaobserwować jak polska branża AM przechodzi przez kolejne etapy rozwoju. W Polsce druk 3D stał się niezwykle popularny za sprawą niskobudżetowych urządzeń, które nie zawsze sprawdzają się w warunkach przemysłowych. Dlatego też staramy się prezentować właśnie te profesjonalne aplikacje i pokazywać, jak druk 3D może przynieść realne oszczędności czasu i kosztów produkcji. Widać wyraźnie, że zakłady przemysłowe w dużej mierze zdają sobie już sprawę z możliwości technologii przyrostowego wytwarzania. Systematycznie przybywa przedsiębiorstw planujących wdrożenie drukowania 3D i świadomie poszukujących rozwiązań dla produkcji. 

Bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość jest fakt, że coraz więcej szkół oraz uczelni wyższych wprowadza druk 3D do programów edukacyjnych, a nawet zakłada pracownie wyposażone w drukarki 3D. Na początku tego roku na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zainstalowaliśmy MakerBot Engineering Innovation Lab, czyli laboratorium druku 3D wyposażone w 16 drukarek 3D marki MakerBot w technologii FDM. W tym roku uruchomiliśmy również pracownię w Zespole Szkół nr 5 w Stargardzie, do której trafiło 12 edukacyjnych drukarek 3D MakerBot Sketch, a także kilka inżynieryjnych drukarek 3D oraz skanerów 3D. Jesteśmy przekonani, że za kilka lat taka edukacja zaprocentuje kadrą inżynierską wykształconą w kierunku obsługi drukarek 3D i świadomą korzyści, jakie niesie wdrożenie technologii przyrostowych w procesy produkcyjne.

Państwa firma szybko zaadaptowała się do warunków związanych z pandemią i wprowadzanymi obostrzeniami. Jakie są najbliższe plany firmy? 

Niestety przez długi czas bezpośrednie spotkania z klientami były niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jeszcze przed pandemią uruchomiliśmy Akademię Druku 3D, czyli serie warsztatów z obsługi drukarek 3D, ale także webinarów i szkoleń online. Aktualnie zaplanowane webinaria oraz nagrania z poprzednich spotkań są dostępne na naszej stronie internetowej.

W czasie pandemii i lockdownu przygotowaliśmy się na prezentację online naszej oferty, z czego skorzystało bardzo wielu naszych klientów. Aby umówić się na indywidualny pokaz drukarek 3D za pośrednictwem platformy online wystarczy do nas napisać lub zadzwonić. Oczywiście wszystkich zainteresowanych prezentacją urządzeń lub chcących skonsultować swój projekt zapraszamy także do siedziby firmy w Krakowie. Warto również skorzystać z pierwszej platformy e-learningowej poświęconej technologiom druku 3D. Kilka tygodni temu uruchomiliśmy stronę SzkoleniaDruk3D.pl, na której znajduje się 12 odcinków kursu wprowadzającego w świat technologii przyrostowych. Kurs „Technologie druku 3D od podstaw” to certyfikowany program szkoleniowy przeznaczony dla osób zarówno początkujących, jak i zaznajomionych z technologiami addytywnymi. Treść kursu zaprojektowali eksperci-praktycy z branży druku 3D specjalizujący się w różnych technologiach przyrostowych. Dzięki temu szkolenie zawiera unikalną wiedzę przekazaną w przejrzystej formie e-lekcji. Kurs pozwala usystematyzować wiedzę na temat druku 3D i daje podstawy do dalszej nauki pracy z drukarkami 3D.

Jak wszyscy wiemy, branża targowa wznowiła działalność, więc mamy nadzieję, że już po wakacjach spotkamy się na targach 3D Solutions/ITM w Poznaniu oraz Dni Druku 3D/STOM w Kielcach, w których będziemy uczestniczyć jako wystawcy. Zapraszamy na nasze stoiska. Mamy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy się na żywo, a tymczasem zachęcamy do skorzystania z naszych webinarów, kursu online SzkoleniaDruk3D.pl oraz indywidualnych prezentacji. 

Rozmawiał: Jacek Leszczyński


Czytaj więcej:
Druk 3D 220
Wywiad 276

CadXpert to autoryzowany dystrybutor Stratasys/MakerBot
 

CadXpert to autoryzowany dystrybutor Stratasys/MakerBot oraz Formlabs. Oferujemy drukarki 3D, skanery 3D i usługi drukowania 3D w 5 technologiach.

Polska