Drukowanie przestrzenne: wszechstronna technologia projektowa

To wyjątkowo szeroka paleta możliwych aplikacji. Czy różnice w poszczególnych zastosowaniach mają wpływ na dobór filamentu?

Tak, to prawda. Obszar zastosowania ma kluczowe znaczenie dla wyboru materiału. Mówiąc filament, mamy na myśli dziesiątki (jeżeli nie setki) materiałów, które różnią się między sobą właściwościami, łatwością użycia oraz warunkami, jakie muszą być spełnione, aby dało się je w ogóle zastosować. Pod hasłem „filament” kryją się zarówno popularne materiały, np. PLA czy ABS, jak i takie, które wymagają pewnej wprawy, m.in. wszelkie odmiany kopoliestrów czy nylonów. Są też tworzywa, z którymi przeciętny użytkownik druku 3D raczej nigdy się nie zetknie, jak choćby PEEK.

Odpowiedni dobór materiału jest kluczowy dla właściwości wydruku. Istotne będzie uwzględnienie takich elementów, jak oczekiwana wytrzymałość, sztywność, odporność na ścieranie, warunki atmosferyczne, temperatury pracy, itd. Wymieniać można długo. 

Dobrą analogią będzie tu porównanie filamentów do drużyny piłkarskiej. Każdy zawodnik ma swoje predyspozycje, swoje silne i słabe strony oraz rolę, w której sprawdza się najlepiej. Drukarz, tak jak selekcjoner, musi obsadzić na odpowiedniej pozycji właściwy element, aby wykorzystać jego potencjał w 100%.

W ostatnich latach mamy do czynienia ze wzrastającym poziomem świadomości ekologicznej. Tworzywa sztuczne często nie są traktowane jako materiały przyjazne dla środowiska. Czy sektor producentów tworzyw do drukarek 3D jest przygotowany na zmiany, które m.in. wymuszają ustawodawcy? 

Oczywiście jesteśmy tego świadomi i nasza branża doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności zmian, jakie muszą nastąpić, aby uczynić swoją działalność bardziej przyjazną dla środowiska. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na surowce biodegradowalne oraz takie, które pozostawiają jak najmniejszy ślad węglowy. Staramy się, aby w tym obszarze Fiberlogy nie pozostawało w tyle. Już 2 lata temu wprowadziliśmy do naszej oferty filament R-PLA, który w całości produkowany jest z zawracanego regranulatu. Dzięki temu udało nam się zredukować ilość generowanego odpadu, a jednocześnie zaoferowaliśmy wyrób wysokiej jakości w bardziej atrakcyjnej cenie. W tym roku idziemy za ciosem i wkrótce poszerzymy nasze portfolio produktów serii „R”.

W ofercie posiadamy również filamenty bezszpulowe, czyli tzw. refille. Ich użytkownicy zakładają je na wydrukowane przez siebie szpule wielokrotnego użytku. W ten sposób eliminujemy problem dotyczący tego, co zrobić z pustą szpulą, a sam produkt nabywany jest taniej niż jego tradycyjny odpowiednik.

Jak pana zdaniem będzie rozwijać się technologia druku 3D? 

O ile sama technologia druku FDM nie powinna w najbliższej przyszłości podlegać rewolucyjnym zmianom, to na polu materiałów do druku 3D możemy być świadkami ciekawych premier. Producenci będą dążyć do oferowania coraz bardziej wyspecjalizowanych materiałów o wyższych parametrach, poprzez tworzenie nowych mieszanek oraz wykorzystywanie surowców do tej pory nieobecnych w druku 3D. Z drugiej strony widać trend do maksymalizowania potencjału druku domowego za sprawą zwiększania jego możliwości. Myślę tu o filamentach, które pod względem łatwości użycia będą zbliżone do PLA lub PET-G, a jednocześnie będą oferować parametry filamentów technicznych.

Fiberlogy oczywiście będzie chciało podążyć za tymi trendami?

Zdecydowanie. Dostrzegamy konieczność proponowania naszym klientom produktów najwyższej jakości. Stąd wyśrubowane wymogi dotyczące tolerancji średnicy naszych filamentów. Tam, gdzie inni za standard przyjmują odstępstwo rzędu 0,05 milimetra, my akceptujemy jedynie 0,02 milimetra. Nie inaczej jest na polu samych materiałów. Dostrzegając niszę, jaką był brak wytrzymałych materiałów zdatnych do użycia na drukarkach domowych, stworzyliśmy Fiberlogy PCTG, który okazał się hitem – i tylko patrzeć, jak rodzima konkurencja zacznie nas naśladować.


fiberlogy-fibersilk3

Kolejną proponowaną przez nas nowością jest Fiberlogy FiberSatin. Jest to materiał, który stanowi uzupełnienie gamy filamentów o wyjątkowych właściwościach estetycznych. To produkt wyjątkowy, będący od początku dziełem naszego Działu Rozwoju. Trudno uwierzyć, że powstałe z niego modele wyszły z drukarki 3D. Wysoka adhezja oraz lekko połyskliwe, matowe wykończenie ukrywają wady technologii druku przyrostowego, takie jak widoczne granice poszczególnych warstw. Oprócz wyjątkowych właściwości wizualnych, FiberSatin wyróżnia się również interesującą teksturą. W dotyku przypomina on filamenty z dodatkiem włókna węglowego, dzięki czemu rozprasza światło, dając subtelny połysk.

Nieustannie testujemy też bardziej wyspecjalizowane tworzywa do zastosowań technicznych. Zależy nam na tym, aby użytkownicy drukujący modele przeznaczone do bardziej zaawansowanych zastosowań mogli znaleźć u nas materiały o doskonałych właściwościach wytrzymałościowych i termicznych.


Czytaj więcej:
Druk 3D 226
Wywiad 292

Reportaże

Forum