DuPont na rynku opakowań i tworzyw sztucznych


Dodatki z serii Biomax Strong podwyższają udarność, elastyczność i lepkość tworzywa PLA przez co poprawiają też jego parametry przetwórcze w zakresie termoformowania i wtrysku. Przy stosowaniu ich w rekomendowanej ilości - od 1 proc. do 5 proc. masowo - mają minimalny wpływ na transparentność wyrobu gotowego z PLA.

Jak wygląda natomiast aktywność DuPont na rynku tworzyw sztucznych?

W roku 2007, we współpracy firmy z Polymer Vision wprowadzono na rynek pierwszy, wykonany w całości z tworzyw sztucznych, zwijany elektroniczny ekran, oparty na bardzo elastycznej i wytrzymałej folii poliestrowej Teonex PEN. Folia to osiągnięcie DuPont.

Ten duży, a jednocześnie lekki ekran wyświetlający 16 odcieni szarości umożliwia dostęp do zawierających duży ładunek informacji treści, takich jak strony internetowe, e-booki i gazety dostępne w sieci. Przyszłe generacje zwijanych ekranów będą mogły wyświetlać kolory i ruchome obrazy i docelowo staną się nieodłącznym elementem projektowania telefonów komórkowych.

Produkty koncernu znajdują tez zastosowanie w branży motoryzacyjnej.
Polimery DuPont Hytrel, DuPont Crastin i DuPont Zytel są wykorzystywane m.in. w innowacyjnych jednoczęściowych przewodach powietrznych w silnikach. Zastępują konwencjonalne materiały - gumę i metal i tym samym podnoszą komfort i bezpieczeństwo, zwiększając jednocześnie sprawność spalania paliwa.

Hytrel to termoplastyczny elastomer. Z kolei termoplastyczne poliestry wzmocnione włóknem szklanym Crastin zawierają równomiernie rozłożone włókna szklane lub inne napełniacze opracowane specjalnie pod kątem szybkiej krystalizacji podczas procesu wtryskiwania. Umożliwia to wysokowydajną produkcję elementów konstrukcyjnych w tradycyjnym procesie wtryskiwania.

Jeśli chodzi też o jedno z wielu zastosować DuPont Zytel, to ten wysokowydajny poliamid stwarza m.in. nowe możliwości produkcji trwałych, łatwych w montażu komponentów, a także umożliwia funkcjonowanie bezpieczniejszych, wolnych od ołowiu linii montażowych w produkcji elektroniki.

Inny z produktów, o których warto wspomnieć - folia poliamidowa DuPont Kapton stosowana jest w inteligentnych poduszkach powietrznych jako czujnik, który mierzy rozmiary i pozycję pasażerów, aby ustalić, czy należy aktywować poduszkę, nie dopuszczając do obrażeń u niemowląt i dzieci.