Duże inwestycje chemiczne w Niemczech

Duże inwestycje chemiczne… Branża chemiczna w Niemczech ma się dobrze - takie stwierdzenie może się nasuwać obserwatorowi poczynań koncernu chemicznego Evonik. Strategia rozwoju przyjęta przez spółkę zakłada intensywny rozwój na terenie Niemiec - oznacza to zarówno budowę nowych zakładów, zwiększanie mocy produkcyjnych dotychczasowych fabryk, jak i rozwój działu R&D. Przyjęta na lata 2012-2016 strategia rozwoju spółki przewiduje, iż wydatki na ten cel sięgną 2 mld euro.

- Niemcy posiadają silną i zdrową bazę przemysłową - stwierdza Klaus Engel, prezes zarządu spółki.

Jak się okazuje, ta solidna podbudowa przekłada się na rezultaty firmy. Mocną pozycję spółki na terenie Niemiec obrazują liczby: w 2013 roku przychody spółki osiągnięte w RFN wyniosły 3 mld euro, co stanowi blisko jedną czwartą całkowitych przychodów firmy. Warto dodać, iż Evonik zatrudnia w Niemczech 21 tys. osób.

O pragnieniu dalszego umacniania pozycji spółki w Niemczech świadczą jej inwestycje. W Marl, największym kompleksie chemicznym spółki, uruchomiona zostanie nowa instalacja do produkcji polibutadienu. Tworzywo to jest używane przede wszystkim jako materiał uszczelniający w oknach oraz jako składnik klejów. Wartość inwestycji wynosi kilkadziesiąt milionów euro.

To nie jedyna inwestycja firmy: przed kilkoma tygodniami w Wesseling k. Kolonii uruchomiono instalację do produkcji odczynników sieciujących, używanych m.in. w panelach słonecznych, w Marl rozbudowywane są moce produkcyjne w zakresie produktów mieszaniny węglowodorów C4, w Essen zaś spółka rozwija instalację do produkcji specjalistycznych silikonów oraz dyspersji polimerowych. Evonik planuje także szereg mniejszych inwestycji, m.in. w rozwój mocy produkcyjnych w zakresie PA12 w Marl.

Rozmach widać także w zakresie wzmacniania działu badań i rozwoju firmy. W Rheifelden budowane jest centrum badawcze w zakresie silanów, w Darmstadt otwarto niedawno laboratorium specjalizujące się w lekach pozajelitowych, zaś w Wesseling otwarto centrum technologiczne badające własności opon. Z kolei w Essen w połowie ub.r. otwarto centrum badawcze dla produktów kosmetycznych.

- Sukcesy w dziedzinie badań i rozwoju stanowią podstawę naszej firmy, a Niemcy odgrywają kluczową rolę w naszej strategii rozwoju działu R&D - mówi o nakładach na inwestycje Klaus Engel.

Spółka Evonik powstała w 2007 roku w wyniku podziału grupy RAG na dwie części: węglową (RAG AG) oraz chemiczną (Evonik). Ubiegłoroczne przychody producenta chemikaliów specjalistycznych wyniosły 12,7 mld euro.

Czytaj więcej: