
W związku ze zbliżającą się edycją targów Ecomondo, zaplanowaną na 4-7 listopada 2025 roku w Rimini Expo Centre we Włoszech, Italian Exhibition Group promuje trzy międzynarodowe przystanki, które mają na celu przybliżenie tematów, technologii i możliwości współpracy w kluczowych sektorach transformacji ekologicznej. Trasa obejmie Egipt, Serbię i Polskę, wzmacniając dialog między włoskimi firmami a rynkami zagranicznymi oraz umacniając pozycję Ecomondo jako punktu odniesienia dla zielonej, niebieskiej i cyrkularnej gospodarki w regionie Morza Śródziemnego i Europy. Przystanki będą okazją do nawiązania kontaktów z wysokiej rangi międzynarodowymi operatorami i nabywcami z krajów objętych roadshow przed kolejną edycją Ecomondo.
Trzy przystanki międzynarodowego roadshow Ecomondo
Pierwszy przystanek odbędzie się 8 lipca w Kairze, we współpracy z Włoską Izbą Handlową w Egipcie, Ambasadą Włoch i Włoską Agencją Handlową (ITA). Główne tematy spotkania to: gospodarka wodna, bioenergia w rolnictwie, gospodarka odpadami i efektywność energetyczna. Egipt opracował Narodową Strategię Klimatyczną 2050 i dąży do uzyskania 42% energii ze źródeł odnawialnych do 2035 roku. Wydarzenie obejmie sesje tematyczne i spotkania B2B między egipskimi interesariuszami a włoskimi firmami z udziałem podmiotów publicznych i prywatnych działających w sektorze środowiskowym. W 2024 roku delegacja egipska liczyła 40 kluczowych nabywców z przemysłu, spółek komunalnych, samorządów i firm ESCO, a w ramach Ecomondo i KEY - The Energy Transition Expo odbyło się łącznie 401 spotkań B2B.
9 września roadshow zawita do Belgradu w Serbii, we współpracy z Serbską Izbą Przemysłowo-Handlową i przy wsparciu regionalnego doradcy - MZ Consulting. Tematyka spotkania skoncentruje się na gospodarce odpadami, energii słonecznej i gospodarce wodnej - szybko rozwijających się sektorach strategicznych na Bałkanach, gdzie inwestycje w zrównoważony rozwój są napędzane przez lokalne programy wsparcia i fundusze przedakcesyjne UE.
11 września odbędzie się przystanek w Warszawie w formacie Green Grill, stworzonym we współpracy z Confindustria Polska. Zaplanowano nieformalne wydarzenie networkingowe o niskim śladzie środowiskowym, inspirowane wartościami Ecomondo i KEY, z naciskiem na biogaz, zarządzanie odpadami z tworzyw sztucznych, oczyszczanie wody i energię słoneczną. Udział wezmą włoskie firmy oraz polscy interesariusze, którzy będą omawiać konkretne projekty i zastosowane technologie. Spotkanie odbędzie się w kontekście intensywnych inwestycji Polski w modernizację infrastruktury środowiskowej, finansowanych z funduszy europejskich i programów krajowych. Confindustria Polska zrzesza obecnie 105 firm członkowskich, reprezentujących łącznie 30 000 pracowników i osiągających łączny obrót 4,6 miliarda euro.

Tematy Ecomondo 2025
Podczas trzech międzynarodowych przystanków zaprezentowanych zostanie wiele tematów, które pojawią się podczas Ecomondo 2025, w ramach programu obejmującego wystawy i konferencje poświęcone najnowszym technologiom. Listopadowa edycja skoncentruje się na siedmiu makroobszarach: Odpady jako zasoby, Cykl wodny i niebieska gospodarka, Rekultywacja terenów i gleby, Bioenergia i rolnictwo, Obserwacja Ziemi i monitorowanie środowiska, Gospodarka o obiegu zamkniętym i regeneracyjna bioekonomia, a także odbywające się co dwa lata targi SAL.VE, wystawa pojazdów ekologicznych członków ANFIA.
Potwierdzono również udział dzielnic wertykalnych, takich jak Blue Economy, poświęcona ochronie ekosystemów morskich, Circular Healthy City dla miast opartych na obiegu zamkniętym i zdrowych, Paper District dla zrównoważonego projektowania papieru, Textile District dla etycznej mody oraz Trenchless District, która skoncentruje się na technologiach No Dig.
Dzielnica Innowacji będzie centrum badań stosowanych z rozbudowaną strefą dla start-upów i scale-upów oraz naciskiem na zielone miejsca pracy i umiejętności. Ponownie zostanie przyznana nagroda Lorenzo Cagnoni Award for Green Innovation, która wyróżni najbardziej zaawansowane technologie w różnych reprezentowanych sektorach.
Program konferencji, zorganizowany przez Komitet Naukowo-Techniczny, dopełni targi, przyglądając się z bliska zmianom regulacyjnym, odbudowie ekosystemów, nowym formom bioenergii i predykcyjnemu zarządzaniu zasobami, ze szczególnym uwzględnieniem planu Mattei i roli zielonych technologii w kontekście afrykańskim.

Partnerzy instytucjonalni
Ecomondo 2025 organizowane jest przez Italian Exhibition Group we współpracy z: Komisją Europejską; Ministerstwem Środowiska i Bezpieczeństwa Energetycznego; Ministerstwem Przedsiębiorczości i Made in Italy; ITA - Włoską Agencją Handlową i Inwestycyjną; Regionem Emilia-Romania; Miastem Rimini; ANCI; ANFIA; ART-ER; CIB; CIC; CONAI; ENEA; Assoambiente; Fundacją na rzecz Zrównoważonego Rozwoju; ISPRA; Legambiente; Unicircular; UNACEA ; Utilitalia; CIHEAM; CBE JU; EBA; Europejska Agencja Środowiska; ISWA; WBA; Water Europe.